3. 11. 2021 | Tomáš Kalas

Benátky dotáhly dvoubrankovou ztrátu, s Vrchlabím ale nakonec padly

18., středa 3. 11. 2021
Benátky n.J. - Vrchlabí BEN - VRC
Ačkoliv Benátky duel 18. kola proti Vrchlabí na domácím ledě nezačaly šťastně a v čase 16:10 svítilo na tabuli skóre 0:2, po 60 minutách byl stav nerozhodný. Domácím totiž zařídil alespoň bod dvojnásobný střelec Sebastian Čederle, který se však ve finále stal smutným hrdinou utkání. Právě po jeho vyloučení se totiž v přesilové hře prosadil na konci 64. minuty hostující Pochobradský a přisoudil Vrchlabí dva body.
Benátky n.J.: J. Pavelka – Štibingr, Žůrek, Kunst, J. Šedivý, Bukač, Patzelt, Hampl – Měchura, Dušek, Daniel Špaček – Rychlovský, Čederle, Jiruš – Faško-Rudáš, Jansa, Wiencek – Pabiška, E. Čermák, Vomáčka.
Vrchlabí: J. Soukup – T. Jelínek, Kajínek, T. Kynčl, J. Zdráhal, Nedbal, M. Voženílek, Oliva – Heřman, Chrtek, Pochobradský – Mrňa, T. Kaut, D. Chalupa – Matýs, P. Urban, Hecl – L. Kučera, M. Machač, T. Zeman.
Branky a nahrávky: 19. Čederle (Rychlovský), 44. Čederle (Rychlovský, Hampl) – 15. J. Zdráhal (Chrtek), 17. T. Zeman (Matýs, P. Urban), 64. Pochobradský (J. Zdráhal, P. Urban). Rozhodčí: Květoň, Ondráček – Dědek, Štofa. Vyloučení: 5:2, navíc Mrňa (VRC) 5 min a do konce zápasu. Využití: 0:1. Diváci: 256. Střely na branku: 38:30. Zblokované střely: 7:8. Vhazování: 29:26. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Pro Benátky začal zápas ideálním způsobem, už po necelé minutě a půl schytal hostující Mrňa pětiminutový trest za sekání a domácí tak měli dlouhou přesilovou hru. Jenže se nedostali ani do kloudné šance a Vrchlabí bez problémů oslabení ubránilo. Navíc mohl jít celek z Krkonoš na konci osmé minuty do vedení, po ťukesu na jeden dotek měl před sebou prázdnou kasu Michal Machač, ale zblízka trefil jenom beton přesouvajícího se Jaroslava Pavelky v brankovišti. Přesilovku však nevyužili ani hosté, a to po menším trestu pro domácího brankáře za hákování. Nakonec se Vrchlabští ujali vedení v čase 14:02. Ondřej Chrtek probruslil napříč kluzištěm a nahrál zleva na volného Jana Zdráhala, který snadno dostrčil puk do odkryté části branky.

Pro domácí bylo ještě hůře na začátku 17. minuty, to když Matýs z rohu kluziště našel před brankovištěm přesným pasem zcela volného Tomáše Zemana, který z otočky propálil Pavelku a ve skóre tak vznikl dvougólový deficit. V divoké třetině však nakonec poslední slovo měli Benátečtí. Po Rychlovského přihrávce na levou stranu se uvolnil Sebastian Čederle, jehož střela z úrovně levého kruhu překvapila Soukupa a propadla až za jeho záda. Rozdíl ve skóre ale mohl být po první siréně dvoubrankový, Kynčl ovšem nedostrčil kotouč za záda Pavelky a stav byl tak 1:2.

Do úvodu druhé třetiny mělo Vrchlabí výborný vstup, k čemuž mu dopomohla i přesilová hra po vyloučení Daniela Špačka. Početní výhodu sice nevyužilo, ale během 28. minuty si vytvořilo dvě tutové šance, leč jak Zdráhal, tak Kaut nezamířili zblízka mezi tři tyče. Hosté i nadále přehrávali středočeský celek, na třetí branku ale čekali. První střelu do prostoru tří tyčí domácí zaznamenali až skoro po 11 minutách hry ve druhé periodě! Benátkám se začalo dařit až v samotném závěru třetiny, dokonce mohly snížit i v oslabení, když Filip Jansa nasadil do sprintu a propracoval se do zakončení z mezikruží. Z nadějné pozice ale trefil jenom hrazení za brankou Soukupa. Vyrovnat se domácím nepovedlo ani na startu poslední minuty, Jakub Rychlovský po odvážném průniku servíroval Čederlemu před prázdnou branku, Soukup se ale proti němu vytáhl parádním zákrokem betonem a stále držel hosty v těsném vedení.

Tak jako v prvních dvou třetinách, i ta poslední se neobešla bez brzkého vyloučení. Kajínek na trestné sledoval urputné bránění čtveřice spoluhráčů, kteří kýžené srovnání stavu domácím nepovolili. Srovnání se Benáteckým povedlo nakonec ve 44. minutě. Jakub Rychlovský šikovnou přihrávkou uvolnil ve středním pásmu Sebastiana Čederleho, jehož únik skončil úspěšnou střelou mezi Soukupovy betony – 2:2. Obraz hry se tím navíc zcela změnil, rázem to byl Stadion, který byl pod velkým tlakem a dopředu se dostával poměrně sporadicky. Obrat mohl dokonat šest a půl minuty před koncem Lukáš Pabiška, z nadějné pozice na vrcholku kruhů Soukupa nepřekonal. K rozhodnutí za tři body ale byli v závěru blíže hosté. A to díky přesilové hře po vyloučení Šedivého. Celkem pátý zásah v utkání ale nepadl, proto se za stavu 2:2 šlo do prodloužení.

Prodloužení bylo ovlivněno vyloučeními, přičemž první dvě minuty výhody dostali domácí. Vrchlabí se ale ubránilo a v momentě, kdy seděl Čederle na trestné za hákování, hosté ze severu Čech rozhodli. Zdráhalova střela od modré se odrazila od mantinelu zpět do předbrankového prostoru, kde byl jako první Michal Pochobradský. S pomocí tyče dostal kotouč do branky a hosté si odváží tak domů dva body za výhru 3:2 v prodloužení.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): V první třetině jsme měli pětiminutovou přesilovku a místo toho, aby nás dostala do zápasu, tak tomu bylo naopak. Nechali jsme si dát laciné branky, a pak jsme celé utkání dotahovali. Nakonec se nám povedlo srovnat. Další nevyužité šance nás stály plný bodový zisk. V prodloužení jsme nevyužili přesilovou hru a naopak po našem hloupém faulu soupeř nabídnutou početní výhodu využil.

Martin Koudelka (HC Stadion Vrchlabí): První polovina zápasu byla z naší strany skvělá, ta druhá strašidelná. S první částí jsem byl relativně spokojený. Hráli jsme to, co jsme měli. Vypracovali jsme si hodně šancí, pak se to ale úplně otočilo. Ve třetí třetině nás soupeř k ničemu nepustil. Tropili jsme chyby jednu za druhou. Tohle se mi vůbec nelíbilo. Získané body jsou opravdu vydřené a asi i náhodné. Dost bodů jsme prošustrovali v jiných zápasech, takže můžeme říci, že tohle je jeden zápas, kdy se to nějakým způsobem otočilo k nám. Se dvěma body jsme tedy spokojení, protože dnešní utkání bylo tak maximálně na jeden bod. Každý bod navíc je v této sezóně dobrý.