9. 11. 2013 | Tomáš Nejedlo

Benátky si vyšláply na třetí Olomouc, Lukáš má sladkou nulu

20., sobota 9. 11. 2013
Benátky n.J. - Olomouc BEN - OLO
Bojovný výkon o každý metr kluziště, skvělý Lukáš v brance i trocha toho potřebného štěstí. To byly ty nejdůležitější atributy pro překvapivou výhru benáteckých hokejistů v domácím prostředí proti třetí Olomouci. Skóre otevřel ve druhé třetině v přesilovce Bárta a stejný hráč čtyři minuty před koncem rovněž v početní převaze prostřelil svého bývalého spoluhráče Vošvrdu, čímž potvrdil zisk tří ceněných bodů. Olomoucký odchovanec Jan Lukáš sedmatřiceti zákroky a vychytanou nulou podpořil výhru domácích! Už v pondělí Benátečtí zajíždějí s cílem potvrdit výhru do Českých Budějovic.
Benátky n.J.: Lukáš (Stejskal) – Niko, Ulrych, Šimek, Vitásek, Beránek, Kajínek, Havlín, Pabiška – Bárta, Plodek, Jonák – Krejčík, Skořepa, Klimt – Vařecha, Vlach, Bittner – Maďar, Skalický, Kica.
Olomouc: Vošvrda (Halász) – Bartoň, Ondrušek, Jaroměřský, Janáček, Cartelli, Staněk, Kadela – Diviš, Řípa, Herman – Kucharczyk, Ostřížek, Kindl – Rác, Knotek, Vodný – Pekr, Selingr.
Branky a nahrávky: 26. Bárta (Ulrych, Plodek), 57. Bárta (Jonák). Rozhodčí: P. Würtherle - M. Jílek, Svobodová. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 184. Střely na branku: 21:37.

Už pohled do brankovišť obou týmů naznačoval, jak pikantní zápas pro muže s maskou bude. V hostujícím se totiž ohání Tomáš Vošvrda, ještě loni benátecký gólman, a v tom domácím pro změnu Jan Lukáš - olomoucký odchovanec. Mladý brankář byl nakonec hrdinou celého duelu, neboť svými zákroky mnohdy přiváděl favorita doslova k šílenství. Ale pojďme popořádku. První třetina patřila i z hlediska střel na branku olomouckému celku. Posuďte sami: Benátky vyslaly na Vošvrdu jen tři puky, zatímco Lukáš musel zasahovat hned patnáctkrát. Na nedostatek práce si tak nadějný brankář Lva Praha rozhodně stěžovat nemohl. Už pozorné a mnohdy těžké zákroky jako kdyby naznačily, jakým směrem se utkání bude ubírat. Benátečtí od samého začátku příkladně bojovali, čímž se tak rovnali třetímu týmu soutěže. Vzadu je podporoval skvělý Lukáš, zaskvěl se třeba při velké šanci Knotka, jíž zastavil vytrčeným betonem. I díky vysokému počtu zákroků mladého olomouckého odchovance gól v první části hry nepadl.

Ve druhé části hry olomoucký střelecký apetit poněkud opadl a hra se tak určitě vyrovnala. Ve 26. minutě přišel také první gól, a sice v přesilové hře při vyloučení Ostřížka. Plodek s Ulrychem připravili střeleckou pozici pro Michala Bártu, který bez rozpaků prostřelil Vošvrdu. Olomoucký brankář měl zřejmě zakrytý výhled a nedokázal tak zareagovat - 1:0. Olomoučtí se snažili o rychlou odpověď. Kucharczyka zastavily Benátky jen pomocí faulu a poté při domácích stáli všichni svatí. Cartelli od modré čáry trefil tyčku a jen o pár sekund později za Lukášem branková konstrukce zvonila znovu. To Ostřížek z ideální parkety zacinkal na břevno. I štěstí je nejen v hokeji mnohdy potřebné. Poté se několikrát hráči protočili na trestných lavicích, branka ale nepadla. Blízko k ní byl například domácí Krejčík, tečující Vitáskovu střelu. Stejně tak na druhé straně neměl ke skórování daleko Knotek, když těsně minul. Do šaten po čtyřiceti minutách tak přece jenom o něco veseleji šli s nejtěsnějším možným náskokem domácí.

Se vstupem do třetí třetiny bylo vše ještě otevřené. Scénář utkání však i v poslední dvacetiminutovce probíhal ve znění těch předcházejících dvou. V úvodu se šance dral benátecký Krejčík, Vošvrda jeho střelu vyrazil k volnému Vlachovi, jenž se brankovištěm protáhl jako lasička, avšak zamířil těsně mimo tři tyče. Poté rozjeli docela slušnou salvu střel na Lukáše hosté. Jako živý terč benátecký gólman obstál skvěle. Ostřížek ani Řípa totiž na Lukáše recept nenašli. Kontroval na druhé straně osamocený Krejčík, tísněn na Vošvrdu nevyzrál. Hra se ve třetí třetině přelévala z jedné strany na druhou. Cartelliho střela mířila mezi Lukášovy betony, cestu za brankovou čáru si ale nenašla. Menší zaváhání si následně připsal zkušený Plodek, při velké příležitosti Kindla ho ale zachránil spoluhráč Lukáš - hrdina utkání. A tak udeřilo na druhé straně. Michal Bárta byl po Jonákově střele nejdůraznější a dotlačil puk do branky podruhé - 2:0. Olomoučtí se již nedsotali ani ke hře bez brankáře, po dvou trefách Bárty, vynikajícím výkonu Lukáše a nezměrné bojovnosti tak všechny body braly Benátky.

Vladimír Čermák (Benátky nad Jizerou): Řekli jsme si, že už potřebujeme konečně zabrat. Začali jsme s tím, že bychom měli hrát lépe do obrany a také pomoci gólmanovi. V první třetině nám to ještě trochu vázlo. Od té druhé již hra vypadala tak, jak by měla být. Začali jsme bruslit, hrát celoplošný hokej a také hrát do těla. Zvedli jsme střelbu a myslím si, že jsme dnes zaslouženě vyhráli.

Petr Fiala (Olomouc): Domácí byli dvě třetiny v defensivě. Vypracovali jsme si šance, které jsme bohužel neproměnili. Z té jedné střely od modré čáry jsme naopak inkasovali. Když hrajeme podobný zápas, stalo se nám to s Havlíčkovým Brodem či Berounem, tak poté začneme být nervózní. Přesně tohle se v dnešním utkání projevilo. Druhá obdržená branka opět v oslabení už nám nedala v závěru zápasu šanci, abychom nepříznivý stav nějakým způsobem zkorigovali. Po utkání s Jihlavou jsme byli k hráčům hodně kritičtí, ale dnešní výkon nebyl špatný. Nebudu mluvit o smůle.