12. 10. 2024 | Ondřej Nejedlo

Benátky skolily Děčín až ve třinácté sérii nájezdů

7., sobota 12. 10. 2024
HC Benátky nad Jizerou - HC Děčín BEN - DEC
Benátečtí hokejisté byli po dvě třetiny souboje s Děčínem jednoznačně střelecky aktivnějším týmem, žehrali ale na svoji koncovku. Komplikací pro ně bylo dotahování nepříznivého stavu z úvodní periody, po které hosté vedli 2:0. Svěřencům trenéra Kadlece se v prostřední části hry podařilo překlopit stav na svoji stranu. Ve třetí třetině ale po smolném vlastním gólu benáteckého Antoše hosté vyrovnali a vynutili si prodloužení. I když v něm domácí měli více šancí, rozhodnout musely samostatné nájezdy. Definitivní tečka za tímto duelem padla až ve třinácté sérii, v níž proměnil benátecký Pejchal, kdežto hostující Písařík si vylámal zuby na brankáři Brázdilovi.
HC Benátky nad Jizerou: Brázdil - Antoš, Chalupa, Hrouda, Klodner, Němeček, Havelka - Zumr, Šafránek, Jankovský - Mrňa, Havlas, Hozák - Pětník, Hamršmíd, Vacín - Dvořák, Pejchal
HC Děčín: Lavinger - Meisel, Brož, Kotyza, Hercík, Werner, Nowák - D. Tůma, Písařík, Faigl - Smola, Nezbeda, Jursa - Przybyla, J. Tůma, P. Hruška - Dej
Branky a nahrávky: 30. Zumr (Šafránek, Jankovský), 34. Vacín (Havelka, Pětník), 37. Antoš (Pětník, Vacín), rozhodující nájezd Pejchal - 5. D. Tůma (Brož, Faigl), 14. Dej (Nowák), 49. Brož. Rozhodčí: Bernat - Beneš, Juránek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 160. Střely na branku: 40:28.

Benátečtí chtěli dát zapomenout na nepovedený part na příbramském ledě a od začátku utkání hýřili aktivitou. Po necelých pěti minutách hry je ale zmrazila teč Davida Tůmy po střele obránce Brože od modré čáry, která změnila směr střely, a brankář Brázdil na ni nestačil reagovat. Na aktivitě domácích ale tato inkasovaná branka příliš neubrala. Pěknou sólovou akcí se blýskl Antoš, který ale mířil jen do klína hostujícího brankáře Lavingra.

Čárky na kontě zásahů děčínského brankáře přibývaly, ten se ale toto utkání velice dobře vyspal a doslova deptal domácí střelce. Udeřili tak hosté. Zprvu nikterak nebezpečnou akci přetavil v branku Dej, jehož první střelu zblokoval obránce Klodner, avšak opětovný pokus už člen čtvrté útočné formace medvědů poslal přímo pod břevno.

Brzy nato se mohli domácí dostat do kontaktu, střelu Hozáka do odkryté branky ale fantasticky vyrazil Lavinger. Tentýž domácí útočník měl velkou šanci také jedenáct vteřin před první sirénou, vítězně z tohoto minisouboje ale vyšel opět Lavinger.

V podobném duchu pokračovala také druhá třetina. Benátečtí diktovali tempo hry, naráželi ale na zeď se jmenovkou Lavinger na zádech. Kouzlo hostujícího brankáře neodčaroval ani Hamršmíd, na nějž zívala prakticky prázdná branka, avšak benátecký útočník netrefil puk tak, jak by sám potřeboval. Až šest vteřin před polovinou utkání vysunul kapitán Šafránek Zumra, který se natlačil před brankáře medvědů a po rychlé kličce jej překonal.

Z domácích rázem spadla tíživá deka a na vyrovnání se dlouho nečekalo. Havelkovu střelu od modré čáry pohotově tečoval Vacín a mohl oslavit svoji první branku v benáteckém dresu v mistrovském zápase. O další tři minuty později si na Pětníkovu přihrávku najel Antoš a zavěsil kotouč nechytatelně pod břevno. Do trháku mohl poslat svůj tým Havelka, který zůstal osamocený před Lavingrem, ten ale kotouč za svá záda nepustil. Tlak domácích trošku otupilo první oslabení, když na trestnou lavici putoval Zumr. Benátečtí sice komplikace nepřipustili, i když před Brázdilem bylo několikrát pořádně horko.

Děčínští nechtěli soupeři přenechat solidně rozjetý zápas a od úvodu třetí třetiny bylo znát, že nechtějí nechat kůži lacino. Dozajisté otupili benátecký tlak a sami vyráželi k nebezpečným kontrům. Po jednom z nich nahrával z levého křídla před branku obránce Brož a od bruslí benáteckého Antoše se odrazil kotouč za Brázdilova záda. Benátečtí poté nevyužili přesilovou hru, avšak ani hosté nepotrestali Havelkovo vyloučení. V závěru si však svěřenci děčínského trenéra Trávníčka vytvořili velký tlak a Benátečtí nakonec mohli být rádi, že zápas dospěl do prodloužení.

V něm měl největší šanci Mrňa, který uháněl sám na Lavingra, trefil ale jeho rameno. Minutu a dvanáct sekund před koncem prodloužení byl vyloučen hostující Kotyza a i když se Benátky usadily v útočném pásmu, několik svých nadějných příležitostí nevyužily.

O majiteli druhého, bunusového bodu tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Hned v první sérii neproměnil děčínský Faigl, kdežto domácí Havlas byl úspěšný. Náskok benáteckého týmu ale smazal Písařík. Po přesné střele kapitána Šafránka se benátečtí hráči ujali ve třetí sérii vedení. V páté sérii proměnil hostující Jan Tůma, a tak drama pokračovalo. V sedmé sérii se blýskl svým druhým proměněným samostatným nájezdem Havlas, avšak také Písařík byl podruhé úspěšný. Rozhodnutí tak přinesla až třináctá série. Benátecký Pejchal poslal kotouč mezi Lavingrovy betony, na druhé straně Písařík neuspěl. Benátečtí tak mohli oslavit cenný, dvoubodový zisk.

Jiří Kadlec (HC Benátky nad Jizerou): Dnes je to pro nás veselejší, protože jsme získali dva body. Trošku mě mrzí třetí branka, kterou jsme inkasovali. Popravdě mě mrzí všechny obdržené góly, protože si myslím, že jsme je nemuseli dostat. Dlouho se nám nedařilo vstřelit branku, i když jsme měli spoustu střeleckých příležitostí. Zkrátka jsme to netrefovali. Když se nám konečně podařilo vsítit gól, spadlo to z nás a výsledek jsme otočili. Ve druhé třetině jsme předvedli skvělý výkon, byli jsme jasně lepší. Ve třetí třetině jsme malinko ubrali, nebo jsme se spíše tolik netlačili do koncovky. Nešťastným odrazem jsme inkasovali vlastní gól, což se stává. Nájezdy byly dlouhé, ale dobře dopadly. Pro nás to jsou skvělé dva body a pojďme ve středu do Vrchlabí vyhrát!

Michal Trávníček (HC Děčín): První třetinu jsme odehráli velmi dobře a vedli 2:0. Ve druhé třetině jsme trošku ubrali, naopak soupeř přidal a výsledek otočil. To se nemělo stát. Třetí třetina byla zase dobrá. Prodloužení a nájezdy jsou loterie. Po povedené první třetině, si myslím, že jsme toto utkání měli odehrát jinak.