29. 3. 2007 | Mirek Ondra

Benátky srovnaly krok a rozhodne se v Mostě

F4, čtvrtek 29. 3. 2007
Benátky n.J. - Most BEN - MST

B e n á t k y n a d J i z e r o u - V nervy drásajícím utkání, kdy se vedení přelévalo ze strany na stranu nakonec zvítězily 5:4 domácí Benátky. Zápas opět prokázal, že finálový duel k sobě svedl dvě vyrovnaná mužstva. Rozdílový gól vstřelil Martin Kocman a podtrhnul tak svůj výborný výkon v utkání. Domácí hokejisté pak dlouho s fanoušky vyhraný duel slavili, jakoby postup už byl v kapse. Na řadě je však pátý rozhodující zápas na mosteckém ledě, který se koná v sobotu v 17:00.

Benátky n.J.: Barek - Beránek, Klouček, Klaban, Gajda, Kaulfus, Štrach, Pešek, Vrzal - Zajíček, Kristek, Mácha, Jakeš, Skořepa, M. Krupka, Mařík, Kocman, L. Krupka, Oulík, Jaroš, Weiss
Most: Slipčenko - R. Plaček, O. Plaček, Pospíšil, Zetek, Szakál, Staněk, Čížek - Metlička, Koláček, Karli, Gergel, Plachý, Kašík, Zajíc, Jánský, Kašťák, Černý, Urban, Nedrda, Heinisch
Branky a nahrávky: 10. Skořepa (L.Krupka), 34. Jaroš (Kristek), 47. Mařík (Kocman), 48. Gajda (Jakeš), 59. Kocman (Mařík) - 1. Karli (Gergel, Plachý), 43. Karli (Pospíšil, Plachý), 47. Zajíc (R. Plaček, Černý), 56. Heinisch. Rozhodčí: Nečas - M. Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 750. Průběh utkání: 0:1 - 1:1 / 2:1 / 2:3 - 4:3 - 4:4 - 5:4.

Ve čtvrtečním utkání nevyhrál Most ani svůj druhý zápas v Benátkách a suverén druholigové skupiny Západ tak nemá ještě postup jistý.

Mostecký Baník středeční prohra nikterak nesrazila do kolen a do zápasu naskočil s velkým sebevědomím, což se projevilo již po 54 vteřinách, kdy se ujala hned první jejich střela. Po asistencích Lukáše Gergela a Jiřího Plachého se prosadil Filip Karli.

Benátky se začaly osmělovat zvolna. V šesté minutě se dostal do první vážnější šance Martin Mařík, trefil však pouze Slipčenkovo rameno. Co se nepovedlo Maříkovi dokonal v polovině první části Josef Skořepa, autor středečního rozhodujícího gólu v prodloužení. Martin Kocman ho našel přesnou přihrávkou zpoza brány a Skořepa ránou z první z úhlu srovnal skóre.

Tento gól spolu s přesilovkou 5:3 dostal benátecké do hry a Robert Slipčenko prokazoval Vladimíru Růžičkovi, jenž přihlížel zápasu z galerie "vipky", svoji extratřídu.

Prostřední část hry začali jednoznačně aktivněji hosté, kteří dohrávali asi půlminutový zbytek přesilovky. Uběhlo dalších pět minut, když ze sebe musel Martin Barek vydat to nejlepší. Na čtyřikrát si poradil s mosteckými pokusy ujmout se vedení. V čase 33:06 vypuká v benáteckých ochozech euforie podruhé. Nejlépe v brankovišti hostí se zorientoval Petr Jaroš a poslal na dálku pozdrav svému bývalému kouči Vladimíru Růžičkovi. Asistenci si připsal Jiří Kristek.

Most neměl co ztratit a tak se do třetího dějství pustil s velkou vervou, což neunesla obrana Benátek a ve 43. minutě kapitulovala. Filip Karli si připsal svoji druhou branku v zápase.

Obrat Baník dokonal v čase 46:27 zásluhou Josefa Zajíce. Na gólu se asistencí podíleli Robert Plaček a Jakub Černý.

Benátky se ale oklepaly velmi rychle a odpověděly útočnou ztečí, kterou vedlo duo Kocman - Mařík. Prvně jmenovaný připravil přesnou nahrávkou slibnou pozici pro Martina Maříka a ten před Slipčenkem nezaváhal - 3:3.

Zkušenému matadorovi Josefu Zajícovi docházely síly a tak si často pomáhal nedovolenými zákroky. Po jednom takovém šel ve čtyřicáté osmé minutě pykat na trestnou lavici. Ještě se však pořádně neusadil a už se mohl vrátit zpět na svou střídačku. Milan Gajda za přispění Jiřího Jakeše poslal Benátky podruhé do vedení.

Na stadionu opět propukla euforie, kterou zchladil pět minut před koncem vyrovnávacím gólem mostecký Martin Heinisch. Vypadalo to, že se bude opakovat prodloužení z předešlého zápasu.

To by ale za Benátky nesměl nastupovat Martin Kocman. Svůj skvělý výkon v zápase korunoval minutu před koncem veledůležitou brankou, která poslala sérii zpět do Mostu. Puk odražený od tyčky mostecké klece dorazil za hostujícího gólmana.

Tento benátecký gól zapracoval na mostecké psychice a hosté už se na odpověď nezmohli. Slipčenko několikrát popojížděl směrem ke své střídačce, benátečtí hráči však drželi puk na svých hokejkách a tak závěrečný nápor přišel až pár vteřin před koncem. Martin Barek však se závěrečnou sirénou skočil po puku jako gepard po své kořisti a utnul tak mosteckou snahu.

Závěrečné oslavy nebraly konce. Benátečtí hokejisté se nakonec vrátili z kabiny a obránce Petr Klaban, mimo jiné i ledař na místním stadionu, osedlal jednu rolbu a s hráči obkroužil vítězné kolečko.

Benátkám se povedl husarský kousek. Když si přivezly dvouzápasové manko z Mostu, jen ti největší optimisté věřili, že by se do Mostu mohly ještě vrátit. Sen se však stal skutečností a o vítězi finálové série se tak rozhodne až v pátém zápase na mosteckém ledě. Pro fanoušky z Benátek jsou připraveny autobusy, tak neváhejte a pomožte vytvořit našim hokejistům domácí prostředí v posledním zápase sezóny. Po čtyřech letech jsou Benátky opět blizoučko první lize!!!

Video ze zápasu:

Video v rozlišení 360x288px můžete stáhnout zde. Při přenosu videa z youtube.com se snižuje jeho kvalita.

Aleš Vladyka (asistent trenéra Benátek): "Všichni jsme rádi, že se nám to povedlo. Věřili jsme tomu už od začátku. My jsme v utkání několikrát vedli a díky obrovské bojovnosti jsme to dtáhli do konce. Bohužel jsme se nedokázali vyvarovat obrovských, ať už u prvního nebo u čtvrtého gólu. Na tomhle se ještě pokusíme zapracovat, aby to poslední utkání v sezóně bolo vítězné. Vyhrát ten poslední zápas by bylo vynikající. Hlavní příčina dnešní výhry byla určitě obrovské bojovnost a vůle pro vítězství, za což jim dík."

Kamil Kašťák (trenér Mostu): "Je to pro nás zklamání. Zápas se vyvíjel tak, že jsme vedli, prohrávali, vedli, pak jsme to nakonec neuvěřitelně stáhli na 4:4 a dostat takový gól v poslední minutě. Neuhrajeme ty závěry. Je to těžké. Benátky vyvíjejí tlak před bránou, dorážejí góly, hodně jich padá z dorážek. Kluci bojovali, ale chybělo trochu štestí. Musíme se na další zápas připravit hlavně psychicky. Zvednout hlavy, ještě pořád máme jeden zápas doma."