11. 9. 2019 | Vít Trubička, Tomáš Nejedlo

Bez gólů se vyhrát nedá, Litoměřice na úvod úspěšnější

1., středa 11. 9. 2019
Benátky n.J. - Litoměřice BEN - LTM
Benátečtí hokejisté do nového ročníku Chance ligy pravou nohou nevstoupili. Na svém ledě hostili celek Litoměřic, a ačkoliv tomu průběh utkání po dvě třetiny úplně neodpovídal, domácí prohráli nakonec 0:4. Středočeši shořeli na proměňování šancí, neboť zejména ve druhé části hry nedokázaly Benátky Krále překonat až z těch největších závarů před brankou! Skóre pak gólem do šatny otevřel hostující Střondala a Stadion následně třetí část ovládl a slavil u Jizery první body. Benátečtí si na ně musejí počkat minimálně do soboty, kdy budou hrát opět doma - přivítají pražskou Slavii.
Benátky n.J.: Žajdlík (Hrstka) – Kolmann, Žůrek, Buchtela, Kunst, Niko, Aubrecht, Hampl – Půček, Chrtek, D. Špaček – Rychlovský, Najman, R. Duda – Jiruš, A. Dlouhý, Wiencek – Klapka, Bittner, Šafařovský.
Litoměřice: Tomáš Král (Škorpík) – Kukla, Marcel, Mlčák, Pavlas, Strejček, Šalda, Dajčar – Jánský, Korkiakoski, M. Kadlec – Kangas, Střondala, Voženílek – Svoboda, Vitouch, Jícha – D. Sklenář, Štohanzl, Kropáček.
Branky a nahrávky: 40. Střondala (Pavlas, Voženílek), 45. D. Sklenář (Štohanzl, Dajčar), 46. Střondala (Šalda, Voženílek), 57. Jícha (Štohanzl, Kangas). Rozhodčí: Micka, Souček - Horažďovský, Maštalíř. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 215. Střely na branku: 39:36. Průběh utkání: 0:4.

Už počátek první třetiny přinesl dosti velký kališnický tlak na Žajdlíkovu branku, který posléze ještě umocnila početní výhoda Stadionu ve čtvrté minutě. Což ovšem vydrželo jen do jejího skončení, neboť následně své střelecké štěstí vyzkoušeli Benátečtí. Nejblíže vstřelení gólu byl Adam Dlouhý, Král však jeho střelu vyrazil betony.

Oba týmy se následně střídaly v přesilovkách. V té další se Litoměřičtí nemohli dlouho dostat do pásma přes benátecký obranný blok. Hra se tak přenášela z jedné strany na druhou. Za Stadion mohl první branku vsítit Vojtěch Střondala, který ovšem nevystihl přihrávku od Josefa Jíchy. Další střelecké příležitosti se otevřely pro Benátky, které 89 vteřin hrály ve dvojnásobné početní výhodě.

Litoměřická obrana ale vše přečkala, naopak později se i kališníci opět pouštěli do střeleckých výpadů. A zejména v závěru periody byli velmi aktivní. Střeleckou trefu jsme však ani na jedné straně v první periodě neviděli.

Úvod druhé třetiny přinesl dosti vyrovnanou, ofenzivní hru, s vysokým počtem napadání na obou stranách. Přesto se záhy dostali do většího množství akcí domácí, kterým pomohla i dlouhá signalizovaná výhoda a následně i přesilovka. Nutno říct, že gólman Král měl několikrát namále, svůj tým ale po celou tuto dobu podržel řadou bravurních zákroků.

Na střídavě útočném stylu hry se nic neměnilo ani v průběhu třetiny. Oba týmy se zkoušely dostat do šancí, přesto málokdy došly až k úplnému zakončení, kterým by ohrozily gólmana. Na litoměřické straně ale toto prokletí částečně zlomil Josef Jícha, řítíc se sám na branku. Ani z této akce ale gól nepadl.

V závěru druhé části hry nerozhodný stav zlomili hosté. Obloučkovitou střelu pod víko přesně umístil Vojtěch Střondala, který se tak stal prvním úspěšným kališnickým střelcem v této sezoně. Litoměřičtí tak odcházeli do kabin s mírným vedením 1:0.

I počátek třetí periody jakoby kopíroval obě předchozí. Menší, avšak zásadní rozdíl byl v tom, že jak Litoměřice, tak Benátky se více tlačily na branku. Postupem času ale otěže hry připadly do rukou kališníků, gólman Žajdlík tak musel být velmi ve střehu. A také chvíli nato inkasoval podruhé. Sám do mezikruží si najel Dominik Sklenář, který zvedl puk a přesně ho umístil pod víko benátecké branky.

V krátkém čase musel Žajdlík lovit kotouč z branky znovu. Po rychlé kombinaci v útočném pásmu si přesně namířil kotouč Vojtěch Střondala, který si tak připsal již druhý vstřelený gól. Tento stav se ale nelíbil Benáteckým, kteří přitvrdili v předbrankovém prostoru. Naproti tomu pokračoval Tomáš Král ve svém skvělém výkonu a svůj tým nadále držel.

To umožnilo Litoměřickým vrátit se do hry a pokračovat v útočném tlaku na branku Matěje Žajdlíka. Sice ještě museli přečkat oslabení, avšak po jeho konci se vrátili do předešlého herního rytmu. Závěr třetiny se ještě mírně přiostřoval a přinesl řadu vyloučení. A také gól Josefa Jíchy, který vymetl šibenici po odražené střele Kristiana Kangase.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Myslím si, že jsme utkání nezačali špatně. Řekl bych, že při hře pět na pět jsme byli lepším týmem. Na naší hře se podepsaly nevyužité přesilové hry. Samozřejmě nás poznamenala i inkasovaná branka v závěru druhé třetiny, kdy soupeř využil svojí přesilovku. V poslední třetině jsme byli otřesení z inkasovaného gólu do šatny. Udělali jsme tři chyby, které soupeř potrestal. Pro nás to bylo dost smolné a nešťastné utkání. Mrzí nás to, protože jsme měli spoustu šancí a přesilových her. Jsem přesvědčený o tom, že kdybychom nějakou šanci proměnili a využili alespoň dvě ze sedmi přesilových her, tak jsme body brali my a ne soupeř. Litoměřicím gratulujeme, my se už připravujeme na další utkání. Žádný zápas v této soutěži nebude pro náš tým jednoduchý. Budeme nadále tvrdě pracovat a půjdeme za úspěchem.

David Bruk (HC Stadion Litoměřice): Jsme samozřejmě rádi, že jsme dobře vstoupili do sezony a vyhráli první mistrovské utkání, které se hrálo venku. Musím říct, že první dvě třetiny byl lepší soupeř. Nás podržel brankář, který podal naprosto perfektní výkon. Díky tomu jsme mohli vzít body a začali jsme ve třetí třetině hrát lépe než soupeř.