24. 8. 2021 | Tomáš Nejedlo

Bláznivý zápas s Vrchlabím rozhodly až nájezdy

přát., úterý 24. 8. 2021
Benátky n.J. - Vrchlabí BEN - VRC
Do Benátek nad Jizerou dorazilo v úterý 24. srpna Vrchlabí a chystalo se k odvetě za úvodní porážku z letošního přípravného období. Nakonec se to horalům víceméně podařilo, i když zápas to byl pěkně bláznivý. Ve 29. minutě hosté vedli už o tři branky a za stavu 1:4 by domácím věřil už jen málokdo. Přesto se benátecký celek nadechl k velkému obratu, který ve 49. minutě dokonal Vojtěch Jiruš. Nakonec jen necelá minuta chyběla k tomu, aby Středočeši svůj těsný náskok uhájili. Leč nestalo se, Linhart při power play vyrovnal a v pozápasových nájezdech pomyslný druhý bod hostům vystřelil Heřman. Přesto to byla určitě kvalitní příprava pro oba celky, pro ten benátecký zápasový program pokračuje dalším domácím zápasem již tento čtvrtek - to přijede k Jizeře celek Ústí nad Labem.
Benátky n.J.: Pavelka (Král) – Bukač, Žůrek, Hampl, Aubrecht, Kunst, Patzelt – Klapka, Dušek, Dlouhý – Pabiška, Čederle, Jiruš – Čermák, Jansa, Wiencek – Křepelka, Hájek, Vomáčka.
Vrchlabí: Štěpánek (Nečas) – Linhart, Oliva, Kajínek, J. Kynčl, Voženílek, T. Kynčl, Jelínek – Machač, Urban, Mrňa – Moník, Matýs, Chalupa – Zeman, Chrtek, Heřman – Paleček, Herčík, Kloz.
Branky a nahrávky: 23. Klapka, 35. Dlouhý (Dušek, Klapka), 41. Klapka (Bukač, Dlouhý), 43. Bukač (Čermák, Vomáčka), 49. Jiruš (Pabiška, Jansa) – 1. Mrňa (Machač, Linhart), 14. Machač (Mrňa, Urban), 24. Paleček (Kloz), 29. Kloz, 60. Linhart (Matýs, Urban), rozh. náj. Heřman. Rozhodčí: Bernat, Zavřel - Axman, Kettner. Vyloučení: 6:5 + navíc Bukač (BEN) - Linhart (VRC) 5 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 105. Střely na branku: 21:36.

Časomíra z úterního utkání odkrojila pouhých jednačtyřicet vteřin a už se poprvé měnilo skóre. Do rozhozené benátecké obrany se vřítil Pavel Mrňa, nabral rychlost a přesným švihem trefil naprosto přesně víko Pavelkovy klece - 0:1. První třetina patřila aktivnějším hostům, ti se mohli dostat do dvoubrankového náskoku ve 13. minutě. Voženílkovu šanci však zastavila branková konstrukce a domácí v ten moment měli štěstí. To je však na chvíli opustilo o minutu později. To totiž v přesilové hře Mrňa našel volného Michala Machače a ten dopravil kotouč za záda bezmocného Pavelky - 0:2.

Ve druhé části hry se v jejím samém úvodu ozvaly i Benátky a hned z toho bylo snížení. Vytáhlý Adam Klapka dostal od hostů v útočném pásmu až příliš mnoho prostoru, vybruslil si až ke střele a jeho tvrdý projektil zastavila až síť za Štěpánka - 1:2. Jenže domácí se z gólu radovali jen necelou minutku. Pak si ale Adam Paleček vysloužil místo ke střele a nemohl zacílit přesněji - 1:3. Ve 29. minutě bylo v táboře Stadionu ještě veseleji. Zmatky v obranné třetině znamenaly, že se ke střele dostal Matěj Kloz a s nadějemi benáteckých hokejistů to po čtvrté inkasované brance vypadalo bledě - 1:4.

Zlomový okamžik přišel ve 35. minutě, to bylo totiž za faul Žůrka nařízeno, dle nových pravidel po výhodě, trestné střílení, avšak Michal Machač se utopil do vlastních kliček a Pavelku nepřekonal. Tento moment Benátecké nakopl a ještě do konce druhé části hry se jim podařilo vstřelit druhý gól. Dušek přiťukl puk do jízdy na levé křídlo Adamu Dlouhému a jeho nepříliš tvrdou střelu Štěpánek možná trochu podcenil a puk mu propadl až do sítě - 2:4.

Raketový nástup Benátek do třetí části znamenal snížení na dostřel jediné trefy. Adam Klapka parádně vystřelit umí a prokázal to přesně v tento moment, když zamířil naprosto přesně do horní poloviny branky - 3:4. Ve 43. minutě výborně zapracovala v útočném pásmu dvojice Vomáčka a Čermák, druhý jmenovaný si všiml najíždějícího spoluhráče Daniela Bukače, který se z první trefil zcela přesně a začínalo se od nuly - 4:4.

Z benátecké strany to však nebylo vše. Lukáš Pabiška na samém konci 49. minuty zpoza branky našel číhajícího Vojtěcha Jiruše a jeho gólem byl parádní obrat Benátek dokonán - 5:4. Benátečtí si svůj těsný náskok hlídali, a když už se zdálo, že by snad i mohli slavit hezkou výhru z otočky, sáhli hosté k power play a slavili úspěch. Domácím se nepodařilo dostat kotouč z vlastní třetiny, ten se dostal ke zkušenému Tomáši Linhartovi a jeho pokus houštinou těl propadl až za Pavelku - 5:5.

Trenéři obou celků se po skončení řádné hrací doby dohodli, že o majiteli pomyslného druhého bodu rozhodnou ihned samostatné nájezdy, a tak se jelo na věc. Jako první uspěl za hosty ve druhé sérii hostující Urban, na druhé straně pak Dušek v té třetí srovnal účet. Rozhodující trefu si pak na svá bedra vzal ve čtvrté rundě Martin Heřman, když nic nevymýšlel a "ruským blafákem" ukončil tento zápas, neboť benátecký Pabiška následně Štěpánka nepřelstil - 5:6 sn.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Dnešní první třetinu jsme vůbec nebyli v utkání a jen jsme se klouzali. Ve druhé třetině jsme zlepšili pohyb a vyrovnali hru. Vlastní hloupostí jsme ale Vrchlabí darovali branky. Až v poslední třetině jsme to byli my a dostali jsme se zaslouženě do vedení. Soupeře poté využil power play, kde rozhodlo neuhrané vhazování.

Martin Koudelka (HC Vrchlabí): Byl to zdravě agresivní zápas. Víme, jak Benátky hrají. Mají mladé kluky, je to takový lítavý tým. Ze začátku jsme si s tím poradili velice dobře. Přišlo mi, že jsme měli zápas pod kontrolou. Benátečtí kluci poté začali hrát jednoduše a my si s tím neporadili. Domácí dávali jednoduché, ale hezké, branky. Dominantním hráčem byl Klapka. Minule nám dal dva góly, dnes také. Byl to rychlý zápas, kterému nic nechybělo.