22. 2. 2022 | Tomáš Nejedlo

Favorizovaný Prostějov si od Jizery odvezl všechny body

40., úterý 22. 2. 2022
Benátky n.J. - Prostějov BEN - PRO
Brzké vedení po trefě Lukáše Pabišky v dohrávce 40. kola Chance ligy vzalo za své, když hostující Švec záhy vyrovnal. Druhá třetina patřila gólově aktivnějším Jestřábům, když ti dvěma trefami určili ráz zápasů a svůj náskok si i přes Dlouhého snížení dokázali uhlídat a nakonec u Jizery brali všechny tři body za výhru 4:2. Další duel čeká Benátecké hned další den, to budou hosty v Jihlavě.
Benátky n.J.: D. Král (Žajdlík) – Dvořák, Kolmann, Bukač, F. Kovář, Kunst, Patzelt – Měchura, Dušek, Daniel Špaček – A. Dlouhý, E. Čermák, Wiencek – Pabiška, Kalaj, Zajíček – Křepelka, Vomáčka.
Prostějov: Bláha (20.–21. M. Altrichter) – Klimíček, Staněk, A. Havlík, M. Jáchym, Zajíc, Vala – M. Švec, T. Jáchym, P. Beránek – Rudovský, J. Kloz, Jiránek – Mrázek, Račuk, Martin Novák – Š. Jelínek, T. Koblížek, Štefka.
Branky a nahrávky: 5. Pabiška (Zajíček, Kolmann), 46. A. Dlouhý (Zajíček, Kalaj) – 7. M. Švec (Klimíček, T. Jáchym), 27. J. Kloz (Martin Novák, Klimíček), 33. Š. Jelínek (T. Koblížek, Štefka), 56. Mrázek (Račuk, Martin Novák). Rozhodčí: R. Svoboda, Zavřel – Jindra, Štofa. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 145. Střely na branku: 24:34.

Úvod úterního utkání patřil benáteckým hokejistům a ti se také brzy ujali vedení. První střela ještě zaduněla o zadní mantinel, puk se ale vrátil od Zajíčka před branku, kde důraz před brankovištěm prokázal zkušený Lukáš Pabiška a dostal kotouč do horní poloviny prostějovské branky – 0:1. Jenže vyrovnáno bylo velmi brzy. Na levém křídle našlápl Marek Švec, který se natlačil před svého strážce a přesnou střelou po ledě mezi betony pokořil domácího brankáře Krále – 1:1. Jinak toho za první třetinu příliš za zmínku nebylo, domácí se neprosadili ve své jediné přesilovce v této části hry, a tak se šlo do kabin po dvaceti minutách za nerozhodného stavu.

V závěru 24. minuty po brejku hostujícího celku v nouzi fauloval benátecký mladíček Dvořák a sudí Svoboda zkřížil ruce nad hlavou – trestné střílení. K tomu se rozjel prostějovský Mrázek, avšak utopil se ve vlastních kličkách a v rozhodujícím momentu mu ujel puk z hokejky. Za malou chvíli dostali hosté další možnost. Brankář Král při zákroku posunul svou branku a byl rozhodčím Svobodou v tento moment přísně potrestán dvouminutovým trestem. A tuto přesilovku hosté využili. Jan Kloz si nabruslil do střelecké pozice a bekhendovým pokusem pokořil Krále – 1:3.

Polovina utkání zachytila Prostějov v dobrém herním rozpoložení a na konci 32. minuty visel třetí gól doslova na vlásku. Nenechal však na sebe dlouho čekat, neboť Jestřábi ideálně sehráli kombinaci po buly ve středním pásmu. Koblížek si všiml najíždějícího Šimona Jelínka, který nemohl mířit k tyči přesněji, a bylo to o dva góly – 1:3. Poté ještě Benátečtí měli k dispozici dvě přesilovky, leč ke změně skóre to nevedlo.

Skóre se měnilo až v 46. minutě a Benátky se dostaly na dostřel jediné trefy. Akci rozjel syn benátecké hokejové legendy Lukáše Zajíčka Jakub, přes Kalaje se k němu puk vrátil a celou situaci zhodnotil bekhendovou střelou do černého Adam Dlouhý, čímž bylo rázem o co hrát – 2:3. Jenže ani dvě následné přesilové hry Benátek k vyrovnání nevedly, Bláha svůj tým v tyto důležité momenty podržel. Na druhé straně odmítli zvýšení stavu v dobrých pozicích Mrázek s Novákem, ani jeden z nich nemířil mezi tři tyče. Petr Mrázek si však vše vynahradil o pár desítek vteřin později, když čtvrtou trefou definitivně odmítl případné prodloužení a přisoudil tři body Jestřábům – 2:4.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Náš tým se letos loučí s Chance ligou. Bude to znít pro někoho hloupě, ale ten, kdo viděl naše zápasy ví, o čem mluvím a dá mi za pravdu. Jen kvůli nesmyslnému zúžení soutěže přijde tato liga o tým, který hraje moderní, bruslivý, agresivní hokej, a to s mladými hráči a takový tým bude v soutěži scházet. Hráčům chybí jen zkušenosti, které potřebují získat tím, že budou hrát. Místo toho vznikne soutěž, v níž mladé hráče odstřelíme. Je to pro český hokej dobře? Není a je to k zamyšlení. Je mi z toho smutno.

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): Dohrávali jsme odložené utkání. Čekaly se od nás tři body, což nebylo lehké. Domácí tým hraje dobře, má šikovné hráče a trošku doplatil na to, že letos tato soutěž je, co se týče sestupujících týmu, drastická. Myslím si, že si to Benátky nezasloužily, protože hrají rychlý hokej, mají tam spoustu šikovných hráčů jeden na jednoho. Chybí jim ale zkušenost. Klobouk dolů před benáteckým týmem, protože všechny tři zápasy s ním byly vyrovnané. Prohrávali jsme 0:1, rychle jsme ale dokázali vyrovnat, což považuji za důležitý moment. Poté jsme se dostali do náskoku a za stavu 3:2 jsme ubránili nějaké soupeřovy šance. Dnešní zápas mohl skončit jakkoliv a my jsme rádi za tři body.