23. 1. 2021 | Tomáš Nejedlo, Ondřej Nejedlo

Kolínští znovu odpověděli stejnou mincí, zvítězili 5:4

23., sobota 23. 1. 2021
Kolín - Benátky n.J. KOL - BEN
Možná trošku deja vu. V přípravném období benátečtí hokejisté porazili na domácím ledě kolínského soupeře 6:2. Naprosto shodným výsledkem, avšak pro Kolín, skončilo přátelské utkání v Kmochově městě. První mistrovský souboj těchto soupeřů skončil vítězstvím 5:4 benáteckých hokejistů. V odvetě tahali benátečtí hráči po většinu utkání za kratší konec pomyslného provazu. Nakonec dotáhli nepříznivý stav na 4:5 z jejich pohledu, dělbu bodů se jim ale získat nepodařilo, a tak ze středočeského derby odjížděli zklamaní.
Kolín: Lukeš - Blaha, Muška, Pýcha, Husa, Kukla, Váchal, Barták - Z. Král, Jankovský, Šafránek - Krejčík, Štohanzl, Veselý - Petržilka, Síla, Zumr - Martínek, Semirád, Stehlík.
Benátky n.J.: D. Král - Kunst, Šedivý, Štibingr, Aubrecht, Kovář, Hampl, Böhm - Hujer, Dlouhý, Špaček - Wiencek, Čederle, Jiruš - Jansa, Gajda, Vomáčka - Křepelka, Šafařovský, Putz.
Branky a nahrávky: 4. Krejčík (Blaha, Muška), 7. Krejčík (Veselý, Kukla), 45. Váchal (Zumr, Pýcha), 47. Z. Král (Jankovský, Šafránek), 53. Šafránek (Z. Král, Husa) - 40. Gajda (Dlouhý, Kunst), 44. Jansa (TS), 55. Jiruš (Štibingr, Aubrecht), 58. Čederle (Špaček). Rozhodčí: Hucl, Valenta - Kotlík, Roischel. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 24:34.

Samotný úvod utkání i celou první třetinu benátečtí hokejisté prospali a Kozlové je za to potrestali dvěma rychlými brankami a o oba se postarala bývalý benátecký útočník Lukáš Krejčík. Nejprve to bylo hned v první přesilové hře utkání, kdy dělovkou z pozice falešného beka propálil Krále v benátecké brance - 1:0. Následně v 7. minutě Lukáš Krejčík našlápl na červené čáře, vyměnil si kotouč se spoluhráčem Veselým a z bezprostřední blízkosti doklepl kotouč za Králova záda - 2:0. Hosté toho v první části hry mnoho nevymysleli, a tak se šlo do kabin za dvoubrankového vedení Kolína.

Od druhé části hry se benátečtí hráči zlepšili a byli také častějšími návštěvníky v soupeřově obranném pásmu. Jenže kýžené snížení stavu dlouho nepřicházelo, neboť hosté naráželi na pozorného Štěpána Lukeše v brance Kozlů, kterého měli domácí na výpomoc z partnerského Hradce Králové. Lukeš kapituloval až v samém závěru prostřední části, v přesilovce dostal Benátky na dostřel Petr Gajda, když z mezikruží mířil přesně mezi betony Lukeše - 2:1.

Třetí třetina nakonec přinesla gólový uragán, leč se smutným koncem pro hosty. Zkraje poslední dvacetiminutovky našlápl do brejku Wiencek, byl podražen Husou a sudí nařídili trestné střílení. Na to byl vybrán Filip Jansa, jenž se trenérskému štábu odvděčil přesnou ranou k tyči Lukešovy branky a bylo vyrovnáno - 2:2. V tomto momentě byli hosté, jak se říká, na koni, ale bohužel pro ně se za minutu prosadili Kozlové a vše bylo jinak.

Jakub Váchal využil zakrytého Králova výhledu a přesnou ranou pod víko vrátil vedení na kolínskou stranu - 3:2. Ale to nebylo z domácí stany vše. Za další minutu a půl vyšachovala první útočná řada Kolína hostující obranu a proti zakončení Zdeňka Krále byl jeho jmenovec v benátecké brance krátký - 4:2. Pátou ránu do vazu zasadil hostům David Šafránek, když svůj únik zakončil forhendovou kličkou a střelou nad Královo rameno - 5:2.

Po páté trefě Kozlů se zdálo být rozhodnuto, jenže Benátečtí ještě zabrali a dokázali závěr zápasu ještě zdramatizovat. Nejprve v 55. minutě k tomu pomohla přesilovka a trefa Vojtěcha Jiruše, který se rychle orientoval v předbrankovém prostoru a dostal kotouč za Lukeše - 5:3. Tři minuty před koncem řádné hrací doby hosté sáhli k power-play a tento tah se povedl, když jediné zaváhání brankáře Lukeše a jeho špatnou rozehrávku potrestal Sebastian Čederle a dal Benáteckým naději - 5:4. Několik závěrečných pokusů o vyrovnání však bohužel k němu nevedlo, a tak jeli Benátečtí z Kolína zklamáni.

Petr Martínek (SC Kolín): "My jsme si utkání zkomplikovali vstupem do druhé třetiny, kde jsme byli lehkovážní a mysleli jsme si, že se soupeř porazí sám. Říkal jsem klukům v kabině, že i když vedeme 2:0, nic není hotovo, že to Benátky nevzdají. Že jsou to mladí kluci a výsledky tohoto týmu hovoří o tom, jak hrají. Nicméně, jak jsem říkal, byli jsme lehkovážní a po zásluze jsme inkasovali branku. A vedlo to až k vyrovnání ve třetí třetině."

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Dnešní utkání se mi nehodnotí dobře. Sráží nás hrubé individuální chyby. Dokázali jsme se vrátit do zápasu a vzápětí darujeme soupeři branky. Čekají nás další utkání, ve kterých si nesmíme dovolit podobná zaváhání.