30. 1. 2019 | Ondřej Nejedlo

Mladičký benátecký tým oloupil Třebíč v závěru o bod

52., středa 30. 1. 2019
Benátky n.J. - Třebíč BEN - TRE
Možná stanovili historický rekord druhé nejvyšší hokejové soutěže, alespoň co se věku všech hráčů týče. Průměrný věk benáteckých hráčů, kteří se postavili Třebíči, jež stále bojuje o play-off, byl totiž pouhých 18,7 let!!! V porovnání litoměřický Stadion, který spadá do svazového projektu Dukla a měl by sjednocovat české mládežnické reprezentanty, nastoupil týž den ve Vsetíně s hráči průměrného věku bez několika setin 23 let! Benátečtí se ale i tak popasovali s Třebíči jako rovný s rovným. V první třetině využili dvě početní výhody, totéž se podařilo hostům ve druhé části. V poslední minutě strhl exbenátecký Psota vedení na stranu Horácké Slavie. Mladičký benátecký tým ale nesložil zbraně, popasoval se s těžkým psychickým momentem a sedmnáct vteřin před koncem vyrovnal. V prodloužení přisoudil druhý bod hostům Nedvídek.
Benátky n.J.: Žajdlík - Žůrek, Kunst, Aubrecht, Maier, Poizl, Klodner, Hampl - Wiencek, Chrtek, Teplý - Rychlovský, Najman, Špaček - Burda, Bittner, Klapka - Cikhart, Šafařovský, Čech.
Třebíč: Dostál - Szathmáry, Brož, Nedbal, Forman, Bilčík, Čejka - Havlát, Nedvídek, Kusko - Havránek, Psota, Vodný - Střondala, Novák, Süss - Kratochvíl, Král, Malec.
Branky a nahrávky: 16. Chrtek (Špaček, Kunst), 16. Chrtek (Teplý), 60. Wiencek (Špaček) - 30. Brož (Szathmáry, Kusko), 36. Süss (Forman, Vodný), 60. Psota (Vodný, Forman), 63. Nedvídek (Kusko). Rozhodčí: Pilný, Wagner - Coubal, Kokrment. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 155. Střely na branku: 24:36.

Úvod zápasu se nesl ve vyrovnaném duchu. Přesto by se dalo říci, že agilnějším týmem byli domácí, kteří také měli výhodu první přesilové hry. Využít se jim ji ale nepodařilo. Podobně si vedli v početní výhodě hosté. Ti si ale vypracovali dvě velmi slušné příležitosti. Nejprve Maierovu rozehrávku vystihl Vodný, který těsně přestřelil. Poté si Psota vylámal zuby na výtečném Žajdlíkově zákroku.

Ve 14. minutě byl poslán za katr právě bývalý benátecký útočník, kterého následoval o necelé dvě minuty později Szathmáry. Na benátecké čekalo dvanáct vteřin dvojnásobné přesilovky. S tou si Kudrnovi svěřenci poradili excelentně. Dvě vteřiny před návratem Psoty na led byla Špačkova střela sražena k Ondřeji Chrtkovi, který zametl puk do branky. O dalších sedmatřicet sekund déle se znovu Ondřej Chrtek mohl radovat, tentokrát se trefil přesným pokusem z pravého kruhu. Zaskočení hosté si poté neporadili dobře s přesilovou hrou po vyloučení Aubrechta.

Do druhé třetině ale v modrých dresech s bílou hvězdou vstoupil zcela jiný tým, který začal kousat a šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Hostům určitým způsobem jistě dopomohly i benátecké fauly. Domácí se ale bránili velmi dobře, několika výbornými zákroky se navíc blýskl brankář Žajdlík. Snížit mohl ve 28. minutě třebíčský Süss, ten z ideální pozice minut, o pár sekund déle trefil tyčku a následně jej vychytal Žajdlík.

Hosté se radovali až chvíli před polovinou zápasu a pomohla jim k tomu další přesilovka. Mladík Klodner musel z trestné lavice smutně sledovat Szathmáryho střelu, kterou tečoval za Žajdlíkova záda Vladimír Brož. Podobná situace se opakovala také po Špačkově vyloučení. Formanovu střelu vrátil Vodný před branku, kde se nejlépe zorientoval Jan Süss a začínalo se od začátku.

Vrátit vedení na domácí stranu mohl po Burdově přihrávce zpoza branky Klapka, který si pro sebe sklepl kotouč, posadil Dostála na led, z ostrého úhlu ale trefil boční tyčku.

Jestliže druhá třetina patřila třebíčskému týmu, ta třetí se z velké části podobala úvodní třetině a hostům muselo několikrát opravdu zatrnout. Ani Žajdlík se ale zcela nenudil. Své kvality předvedl po rychlé akci Horácké Slavie, kterou z druhé vlny zakončoval Král. Na druhé straně zvonila tyčka také za Dostálem.

Čtyři minuty před koncem se před domácími naskytla velmi dobrá příležitost ke vstřelení vedoucí branky. Za napadení putoval na trestnou lavici Čejka. Domácím ale přesilovka nevyšla, ba co víc, mohli v ní ještě inkasovat. Nedvídkovi ale zkazil radost další famózní Žajdlíkův zákrok.

Pětapadesát vteřin před koncem základní hrací doby se puk odrazil k Matěji Psotovi, který se po něm natáhl a zametl ho za roztaženého Žajdlíka. Hosté byli velmi blízko třem bodům. Je obdivuhodné, kde benátečtí mladíci v sobě nalezli sílu, zejména tu psychickou a proti naopak sebevědomím posílenému soupeři dokázali sedmnáct vteřin před koncem při power play vyrovnat.

Špačkova přihrávka oslovila Petra Wienceka, který usměrnil kotouč tam, kde ho benátečtí hráči, trenéři i fanoušci viděli nesmírně rádi a tím si také vynutil, nutno dodat, že naprosto zasloužené, prodloužení.

V něm se šance přelévaly ze strany na stranu. Tu největší měl Špaček, který si při svém sólu vylámal zuby na Dostálovi. Na druhé straně benátečtí chybovali před svojí brankou. Kusko obratem našel Lukáše Nedvídka, který usměrnil puk mezi Žajdlíkovy betony a rozhodl tak o majiteli druhého, bonusového bodu.

Benátky vytěžily z tohoto zápasu bod, který se počítá a mladičkému týmu dozajisté dodá sebevědomí. Kdo alespoň částečně sleduje český hokej, musí uznale pokývat nad tím, s jak mladým kádrem Benátečtí bojují po většinu této sezóny. A ne vůbec špatně... Tím spíše, když v závěru sezóny přichází o své poslední, alespoň trošku zkušenější hráče, které často posilují týmy, jež by správně měly ctít podobnou filosofii, jakou se prezentují Benátky. Vždyť, který klub, kromě Benátek může říci, že má šest hráčů v reprezentaci do osmnácti let a tři ve výběru do devatenácti let?!

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Úvodem bych chtěl připomenout, že věkový průměr našeho týmu, který dnes nastoupil proti Třebíči byl devatenáct let, takže opravdu hodně mladičký tým. Soupeř byl starší, zkušenější. Myslím si, že se nám povedla první třetina, ve které jsme dali dvě branky z přesilovek. Hosté ve druhé třetině přidali, byli lepší, donutili nás k chybám a srovnali stav. O třetí třetině bych řekl, že byla vyrovnaná. Řekl bych, že utkání spělo do prodloužení, avšak srazila nás branka na 2:3. Jsem strašně rád, že jsme ještě dokázali vyrovnat. Myslím si, že remíza z dnešního zápasu byla spravedlivá. Prodloužení jsme chtěli zvládnout, což nás trošku mrzí. Náš opravdu mladý tým odehrál kvalitní zápas, který našim hráčům hodně dal.

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): Do utkání jsme nevstoupili dobře. V první třetině jsme měli málo pohybu, udělali jsme zbytečné fauly, které pramenily z toho, že jsme měli špatný pohyb. Soupeř nás za to potrestal dvěma góly. Před druhou třetinou jsme si s kluky museli důrazněji vyříkat, jak zbytek zápasu odehrajeme. Jsem rád, že jsme se zvedli a začali hrát lépe. Díky tomu také přišli fauly soupeře, protože jsme měli lepší pohyb. Dali jsme dvě branky a vyrovnali. V závěru jsme ubránili oslabení, ve kterém jsme mohli inkasovat a třeba i tento zápas prohrát. Poté se nám podařilo vyrovnat na 3:2. Škoda, že jsme domácí ještě nechali vyrovnat. Mohli jsme mít tři body, ale i dva bereme. Benátky hrály dobře. Mají tu spoustu mladých, talentovaných a šikovných kluků. Nebylo to tu vůbec jednoduché. Za vítězství v prodloužení jsme tedy rádi, i když tři body by byly lepší.