20. 12. 2021 | Tomáš Kalas

Naposledy před Vánoci vítězně! Benátky doma smetly Šumperk

29., pondělí 20. 12. 2021
Benátky n.J. - Šumperk BEN - SUM
Lepší dárek si snad před Vánoci benátečtí hokejisté dát nemohli. Proti Šumperku předvedli po 60 minut koncentrovaný a soustředěný výkon, který jim přinesl tři body. Jako klíčovým momentem zápasu se ukázalo 22 sekund třetí třetiny, ve které z těsného vedení odskočili Středočeši už do nedostižného náskoku, který pojistili z přesilovky v 53. minutě.
Benátky n.J.: J. Pavelka – Kunst, Hampl, Žůrek, F. Kovář, Bukač, Patzelt – J. Šír, A. Najman, Rychlovský – R. Duda, Čederle, Daniel Špaček – Pabiška, Dušek, A. Dlouhý – Kalaj, E. Čermák, Wiencek
Šumperk: Mokry – Drtil, Pěnčík, Hrachovský, Hamrlík, Březák, L. Rutar – Žálčík, D. Kindl, Vildumetz – P. Kratochvíl, Macuh, Vachutka – Kohút, A. Furch, Spratek – J. Horký, Scheuter, Antoníček
Branky a nahrávky: 5. Rychlovský (R. Duda, A. Najman), 21. J. Šír (Bukač, A. Najman), 47. Bukač (Rychlovský, A. Najman), 48. Čederle (F. Kovář, Žůrek), 53. A. Najman (Bukač, R. Duda) – 44. Žálčík (Vildumetz, Drtil) . Rozhodčí: Jechoutek, Květoň – Beneš, Horažďovský. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 224. Střely na branku: 46:21 (15:2, 16:10, 15:9). Zblokované střely: 8:5. Vhazování: 35:22. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.

Benátky byly od úvodního vhazování jednoznačně aktivnějším celkem a do vedení šly díky využité přesilovce na konci páté minuty. Kindlovo podrážení potrestali domácí rychlou kombinací a po přihrávce Dudy zůstal zcela sám před brankou Jakub Rychlovský. Proti Mokrymu nezaváhal, ještě si navíc přehodil puk na bekhend a již rozhozeného brankáře bez potíží překonal. Šumperku se směrem dopředu nedařilo prakticky nic a zejména Adam Dlouhý byl po první dvacetiminutovku hodně vidět, nejprve z pravého křídla hostujícího gólmana v deváté minutě neprostřelil, odskočit na dvě branky se Středočechům nepovedlo ani čtyři minuty před koncem, když jel Dlouhý sám na kasu. O naprosto jednoznačném průběhu třetiny hovoří i počet střel, Benátky přestřílely soupeře poměrem 15:2!

Ve druhé třetině to bylo již o poznání vyrovnanější, avšak Draci stále navrch neměli. Navíc brzy dostali druhou branku, 43 sekund po prvním vhazování dal Benáteckým dvougólový polštářek šikovnou tečí Jan Šír. Velmi aktivní Šír se ukázal podruhé hned v 23. minutě, v oslabení získal kotouč a přes tři šumperské hráče se dostal až do zakončení, leč neuspěl. Severomoravanům se dařilo hrozit především skrze brejky, neboť za prostředních dvacet minut jeli několikrát do otevřené benátecké obrany, branku však nevsítili. Antoníček v 28. minutě sice již domácího Pavelku překonal, proti šumperské radosti však stála tentokrát tyč. Domácí mohli naopak navýšit vedení po souhře Dlouhého s Čederlem, jenže druhý jmenovaný prudký pas v pádu před brankou nedokázal za záda Mokryho umístit. Stav 1:0 tak platil po druhé třetině i v momentě, kdy pádil sám na branku Žálčík v 37. minutě, mezi tři tyče ale puk nestlačil.

Benátkám se vedení na začátku poslední periody dlouho udržet nepodařilo. Drakům stačily čtyři minuty na snížení, po nepřesné přihrávce domácích v útočném pásmu letěl dopředu Vildumetz s Lukášem Žálčíkem. Právě na Žálčíka po přesné přihrávce zbýval úkol poslat kotouč do odkryté branky, což se i povedlo a bylo sníženo. Pomyslný vaz zlomila Šumperku situace z 45. minuty. Macuh za faul kolenem dostal dvě minuty a bez ohledu na navazující potyčku Šíra s Březákem hráli domácí přesilovku. Tu sice nevyužili, Macuh ale sotva naskočil do hry a Daniel Bukač se na modré napřáhl. Vymetl nekompromisně pravý vingl a v čase 46:50 tak Středočeši vedli o dvě branky. Rozhodnuto bylo jenom o 22 sekund později. Kovářův pokus z levého křídla tečoval před brankou mimo dosah Mokryho Sebastian Čederle a Šumperk tak už musel hrát na absolutní riziko. Avšak domácí žádné drama nepřipustili, na konci 53. minuty pojistil tři body Benátkám přesnou trefou v přesilovce Adam Najman a rozhodl o třech bodech pro Středočechy - 5:1.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Zápas nám sedl. Konečně jsme využili více než jednu přesilovou hru. Náš tým makal, zápas odehrál výborně defenzivně, podpořen výborným gólmanem Pavelkou. Nyní se přes svátky musí uzdravit hráči v libereckém A-týmu, aby se nám vrátili naši hráči, kteří tam plní povinnosti farmy. Máme před sebou rozhodující a klíčovou fází sezóny, kterou musíme zvládnout.

Martin Janeček (DRACI PARS Šumperk): Jednoznačně vyhrálo odhodlanější mužstvo. Benátky byly od prvního střídání hladovější po vítězství, což si myslím, že se jim vrátilo v první brance. Nedokázali jsme na to reagovat, navíc domácí dali gól i ve druhé přesilovce. Víceméně se to s námi vezlo celý zápas. Za vstup do utkání a za nastavení do zápasu jsme si vyhrát nezasloužili. Zasloužili si to domácí a my jim gratulujeme.