3. 2. 2021 | Tomáš Nejedlo

Po Kadani odjel od Jizery bez bodů i Sokolov

26., středa 3. 2. 2021
Benátky n.J. - Sokolov BEN - SOK
Dva ze tří úkolů na domácím ledě mají benátečtí hokejisté odškrtnuty. Po Kadani, kterou Benátky porazily 4:1, odjel od Jizery s nepořízenou i Sokolov. V ofenzivně hraném utkání nakonec padlo kulatých deset branek, kdyby diváci na takový hokej mohli přijít, určitě by byli rádi. Leč bohužel tomu tak není, avšak Benátečtí si připsali důležité tři body - na výhru 6:4 budou chtít Středočeši navázat i v sobotu, kdy hrají opět doma a roli favorita budou plnit v souboj s nováčkem z Šumperka.
Benátky n.J.: Král (Vopravil) – Kunst, Šedivý, Štibingr, Hampl, Kovář, Aubrecht, Böhm – Průžek, Šír, Rychlovský – A. Dlouhý, Měchura, D. Špaček – Pabiška, Čederle, Jiruš – Gajda, Jansa, Wiencek.
Sokolov: Neužil (24. Cichoň) – Houdek, Přindiš, Kadeřávek, D. Zeman, Poizl, J. Pohl, Březák – Švec, T. Rohan, D. Tůma – Jiskra, Hašek, Šik – Rymon, Kverka, Vracovský – Kropáček, Křemen, Prymula.
Branky a nahrávky: 6. Šír (Rychlovský), 7. Rychlovský (Šír, Průžek), 17. A. Dlouhý (Kunst, D. Špaček), 24. Böhm (Průžek, Rychlovský), 53. Šír (Kunst, Kovář), 59. Jiruš (Kunst) – 3. J. Pohl (Prymula), 37. T. Rohan (Kverka, Prymula), 37. Houdek (Jiskra, Hašek), 56. Kverka (D. Tůma, Vracovský). Rozhodčí: Petružálek, Zavřel - Beneš, Štofa. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 23:28. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4.

Úvodní minuty středečního zápasu patřily aktivnějším hostům a ti také šli po dvou minutách do vedení. Úplně volný Jan Pohl si z pozice obránce sjel až do střelecké pozice a bekhendovou střelou překonal brankáře Krále – 0:1. První vyhrání, z kapsy vyhání – to praví známé české přísloví. A platilo to i na benáteckém stadionu, neboť tento gól byl ze sokolovské strany na dlouhou dobu poslední. Benátečtí totiž přispěchali s brzkou odpovědí. Krátce předtím ještě Čederle svou velkou příležitost neproměnil, avšak dvojice Jakub Rychlovský a zakončující Jan Šír byla mnohem úspěšnější. Prvně jmenovaný výborně prokličkoval útočným pásmem a Šír zakončení po ledě srovnal gólový stav – 1:1.

A zanedlouho už se Benátky radovaly z vedení! Bylo tomu tak z první přesilové hry utkání, kdy domácí potrestali faul Rohana. Tentokrát se role z první gólové radosti Benátek obrátily. Šír v pozici nahrávače vybídl ke skórování Jakuba Rychlovského, jenž našel prostor ve výstroji Neužila – 2:1. V 17. minutě bylo v benáteckém táboře ještě veseleji. Aktivita se Jirušovým svěřencům vyplatila, víření a důraz v útočném pásmu znamenalo vedení o dvě branky. Kunstovu střelu ještě stihl Neužil vyrazit, hlídkující Adam Dlouhý si chytře počkal a ležícího brankáře Baníku přehodil bekhendem – 3:1.

Dvoubrankový náskok Benáteckým ještě nestačil a čtvrtá trefa v brance hostů přišla velmi vhod. Martin Böhm si podobně jako jeho protihráč Pohl u první trefy hostů z pozice beka zcela volný sjel pro přihrávku a nepříliš prudkou střelou po ledě překvapil Neužila – 4:1. V ten moment hosté zareagovali na vývoj utkání a pozici Jakuba Neužila v brankovišti Baníku zaujal Oldřich Cichoň. Sokolovské možná tento tah nakopl, neboť Cichoň si připsal několik zákroků, do konce druhé části neinkasoval a ze své pozice sledoval, kterak se jeho spoluhráči dokázali vrátit do utkání.

Ve 37. minutě se podařilo snížit střelci posledních dní Tomáši Rohanovi, který v pádu jako správný kapitán šikovně zakončil – 4:2. Ještě v téže minutě bylo z prakticky jasného výsledku rázem drama. Jiskra odvedl velký kus práce, když bekhendem našel Michala Houdka a jeho střela byla pro Krále neřešitelným úkonem – 4:3. A v ten moment byl Baník na koni, domácí vysvobodil snad jen klakson, který znamenal konec druhé třetiny.

Ve třetí části hry Sokolovští mocně zbrojili za vyrovnáním a Král byl velmi často v permanenci. Vyznamenal se zákrokem betonem proti střele Švece, při šanci Rohana mu pomohlo i štěstíčko. Benátecké uklidnilo v 53. minutě zaváhání brankáře Cichoně, když v signalizované výhodě lapačkou máchl do prázdna při střele Jana Šíra a domácí si v ten moment určitě výrazně oddechli – 5:3.

Přesto se Baníkovci ještě dokázali dostat zpět na dostřel jediného gólu. Jaromír Kverka si sjel na přihrávku Tůmy a z mezikruží trefil přesně – 5:4. V závěru zápasu hosté zkusili hru bez brankáře, avšak neuspěli a domácí naopak dali razítko na vítězství. Z vlastního pásma se přes celé kluziště do prázdné klece trefil Vojtěch Jiruš a bylo hotovo – 6:4.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Jsme strašně rádi, že jsme získali tři body. Bylo to neskutečně urputné a bojovné utkání. Věděli jsme, co nás čeká. Dobře jsme se na soupeře připravili a musím říci, že Sokolov ukázal svoji kvalitu. Naši kluci ale hráli výborně a trpělivě. V utkání jsme si počkali na chyby, které hosté udělali, potrestali jsme je, a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli.

Tomáš Hamara (HC Baník Sokolov): Dali jsme rychlý gól, po kterém jsme byli docela ve hře. Inkasovali jsme ale lacinou branku, kdy po naší hrubé chybě soupeř využil přesilovou hru. Prohrávali jsme 1:2 a my se z toho sesypali. Obdrželi jsme gól na 1:3, následně těžký vstup do druhé třetiny, kdy jsme dostali čtvrtý gól po laciné chybě ve středním pásmu. Poté jsme se ale nadechli, vstřelili dvě branky a stáhli stav na 3:4. Tlačili jsme, ale nejsme až tak důrazní, puky se k nám neodrážejí a štěstí nemáme. Soupeř poté jednou střelou od modré čáry zvýšil na 5:3. Při přesilové hře jsme snížili na 4:5, power play už je riziko. Musíme hrát celý zápas, ne jen pětiminutové či desetiminutové úseky. Soupeři blahopřeji.