16. 11. 2022 | Tomáš Kalas

Pozdní příjezd Benátky nerozhodil, z Hronova vezou čtvrtou výhru v řadě

17., středa 16. 11. 2022
Hronov - Benátky n.J. HRO - BEN
Přestože na východ Čech dorazili Středočeši pouhou hodinu před utkáním, z horkého ledu Hronova vezou tři body! Stavební kámen výhře položily Benátky ve druhé třetině, kdy čtyřmi góly odskočily do vedení 5:1, které již posléze udržovaly. Hronov, který byl hnán poměrně hlasitými fanoušky, sice snížil na začátku třetí třetiny na 3:5, více již ze sebe ale nevymáčkl. Po výhře 8:3 tak modrobílí poskočili na osmé místo tabulky.
Hronov: Cinka – Pavelka, Kozlov, Rubáček, Salnikov, Exner, Jirásek – Bořuta, Poppel, Štrombach, Hašlar, Polej, Veselý, Achmetjanov, Kubeček, Melnikov.
Benátky n.J.: Sejpal – Čížek, Klodner, Antoš, Mašek, Mrkvička - Tondr, Bříška, Zumr - Dvořák, Šafránek, Jankovský - Hejňák, Havlas, Král - Stehlík.
Branky a nahrávky: 10. Veselý (Hašlar, Melnikov), 43. Salnikov (Pavelka, Poppel), 53. Polej (Veselý) – 19. Hejňák (Bříška, Zumr), 21. Šafránek (Klodner), 24. Zumr (Tondr, Bříška), 28. Král (Klodner, Dvořák), 29. Jankovský (Bříška, Šafránek), 54. Jankovský (Šafránek, Mrkvička), 58. Král (Havlas, Dvořák), 60. Bříška (Jankovský). Rozhodčí: Veinfurter – Hofman, Řezníček. Vyloučení: 5:8, navíc Exner (HRO) 5+20 OK (NRZ). Využití: 1:2. Diváci: 199. Střely na branku: 33:39. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 3:5, 3:8.

Ještě hodinu a půl před začátkem duelu nebylo v benáteckém autobusu příliš důvodu k optimismu. Tou dobou totiž projížděl ucpaným Náchodem a jenom necelou hodinu před začátkem zápasu přijel k hronovskému zimnímu stadionu. Zrychlená příprava na utkání se projevila zejména v úvodu, kdy byl Hronov aktivnější a nástup mohl stvrdit přesilovou hrou na začátku páté minuty. V ní byli sice domácí aktivnější, avšak jejich kombinaci chyběla častější střelba na Sejpalovu branku. I Benátky dostaly možnost udeřit v početní výhodě po vyloučení Achmetjanova, větší tlak si paradoxně vytvořily ale až po konci početní výhody, Cinka ale odolával.

Změna skóre přišla až v čase 9:45. Přimočará hra dopředu vynesla Wikovu únik Jakuba Veselého, který s přehledem zakončil nad Sejpalovu lapačku. Středočeši se dostávali do příležitostí na malém kluzišti poměrně těžko a vypadalo to, že si odnese Hronov do kabiny jednobrankové vedení. Jenže domácí se na konci první třetiny dostali do útlumu a čelili tlaku Benátek, což mělo za následek srovnávací trefu 66 sekund před sirénou. Střelu Kamila Bříšky ještě Cinka zvládl vyrazit mimo tři tyče, první na kotouči však byl Pavel Hejňák, který z úhlu zametl puk do prázdné.

Do druhé třetiny oba celky vstoupily v herní situaci 4 na 4 a Hronov byl o poznání blíže druhému gólu, střelu do fakticky prázdné branky ale zastavil obětavým skokem Kamil Bříška. A právě jeho obranný zákrok nastartoval rychlý brejk Benátek, David Šafránek na hranici ofsajdu převzal nahrávku od Klodnera a nad rameno Cinky poslal hosty 56 sekund po úvodním buly do vedení. Dynamický hokej pokračoval i nadále a Exner mohl v následném útoku srovnat, od modré ale pumelicí nastřelil jenom tyč. Benátky poté ihned jely do situace 3 na 1 a Šafránkovi stačilo jenom trefit branku, k jeho smůle však trefil pouze vystrčenou Cinkovu hokejku.

Krátce poté ale šel na trestnou domácí Rubáček a Středočeši to potrestali přesně po minutě. V útočném pásmu rozjeli kombinaci na jeden dotek a Dominik Zumr po křižném pasu Tondra jenom uklidil do prázdné. Domácí se hledali, těžko nacházeli cestu dopředu a Benátky hrály ve velké pohodě. V 28. minutě to bylo už o tři branky, když tlak první útočné formace přetavil v branku Petra Krále, jenž z ostrého úhlu zaskočil Cinku a prostřelil jej na bližší tyči.

Hosté se hokejem bavili a důsledkem byla branka na 5:1 v čase 28:32. Na využíti přesilové hry stačilo svěřencům trenéra Nečase jenom 11 sekund, po vyhraném buly totiž sehráli svižnou kombinaci na jeden dotek, po níž zakončoval do prázdné Václav Jankovský a Benátečtí v poklidu směřovali za třemi body. Hronov navíc oslabil zbytečným zákrokem kapitán Exner, který na začátku 35. minuty na středovém kruhu nesmyslně sestřelil jednoho z hostů a dostal trest do konce utkání.

Pětiminutovou přesilovku však Benátky nevyužily a na startu třetí třetiny čelily náporu Hronova, který snížil na začátku 43. minuty. Denis Salnikov ukázal velký důraz před brankou, byl první na nastřeleném puku od modré a usměrnil jej mimo dosah Sejpala. Domácí cítili možnost dotáhnout se a za pomoci fanoušků měli příležitost snížit na dvě branky ve 92 sekund trvající situaci 5 na 3, kterou ale nevyužili. Hronov si tak na třetí branku musel počkat až na začátek 52. minuty, to Matyáš Polej šikovnou tečí snížil na 3:5 a stále bylo o co hrát.

Benátky ale drama nedopustily. Na konci 54. minuty Václav Jankovský nenápadně projel s pukem až do útočného pásma a z vrcholku levého kruhu trefil přesně vingl. To hosty definitivně uklidnilo a duel dovedli do vítězného konce. Skromný počet příznivců rozjásali ještě dvakrát, nejprve dvě a půl minuty před koncem se Petr Král prosadil přesnou střelou k tyči z mezikruží a 48 sekund před koncem zápasu ujeli útočníci Benátek dva na nikoho, přičemž Kamil Bříška v poklidu trefil prázdnou kasu. Po výhře 8:3 si tak hosté odvezli čtvrtý tříbodový import v řadě a jdou tabulkou vzhůru.

Leoš Kamaryt (HC WIKOW Hronov): (Odmítl toto utkání komentovat.)

Antonín Nečas (HC Benátky nad Jizerou): Dnešní vítězství se nerodilo jednoduše. Dá se říci, že zápas jsme měli pod kontrolou, ale soupeř byl houževnatý. Zejména v první třetině to nebylo jednoduché, v té druhé jsme dominovali díky přesilovým hrám. Ve třetí části hry jsme zdárně dovedli zápas do vítězného konce. Nebylo to jednoduché utkání, ale zvládli jsme ho.