31. 1. 2022 | Robert Schedling, Tomáš Nejedlo

První třetina předznamenala benátecký neúspěch

43., pondělí 31. 1. 2022
Frýdek-Místek - Benátky n.J. JFM - BEN
Deset gólů mělo možnost vidět téměř sedm stovek diváků ve frýdecko-místecké hale Polárka. Domácí Rysové udělali svým věrným určitě radost, benátecké hokejisty totiž vyprovodili sedmibrankovým přídělem. Hosté naopak nenavázali na své dvě výhry a svou situaci v Chance lize si opět o něco zkomplikovali. Už první třetina totiž naznačila, jakým směrem se bude duel vyvíjet. Tříbrankové manko se venku dohání jen těžko, hostům nepomohla ani změna v brankovišti. Tři vstřelené góly (dvakrát Jiruš a jednou Faško-Rudáš) budiž jen slabou náplastí na celkovou porážku 3:7. Další duel čeká Benátecké v sobotu doma ve středočeském derby s Kolínem.
Frýdek-Místek: Baroš (Foltán) – Zbořil, J. Michálek, Ciura, Korím, Krzak, Ogurcov, J. Adámek – O. Šedivý (A), David Bartoš, Šlahař – Lyszczarczyk, Komorski, Klimša – Christov (C), Peterek, Martynek (A) – Ján Blaško, Čmiel, M. Hrubec.
Benátky n.J.: D. Král (21.- 41. Žajdlík) – J. Šedivý, Aubrecht (A), Kunst, Hampl, Bukač, Žůrek, Patzelt – Faško-Rudáš, J. Šír, Rychlovský – A. Dlouhý, Čederle, Jiruš – Průžek, R. Duda, Daniel Špaček (A) – Pabiška (C), Měchura, Wiencek.
Branky a nahrávky: 4. O. Šedivý (Šlahař, Korím), 6. O. Šedivý (Lyszczarczyk, Zbořil), 8. Komorski (Ogurcov, Klimša), 22. Klimša (David Bartoš, Ogurcov), 32. Lyszczarczyk (Klimša, Zbořil), 36. Komorski (Lyszczarczyk, Peterek), 45. Peterek (Martynek, Ogurcov) – 26. Jiruš (A. Dlouhý, Hampl), 29. Faško-Rudáš (Rychlovský, Kunst), 44. Jiruš (Bukač, Pabiška). Rozhodčí: Koziol, Tvrdoň – Vašíček, Roischel. Vyloučení: 6:7 + navíc Ciura (FRM) - Šír (BEN) oba 5 minut, Kunst (BEN) 10 minut OT. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 688. Střely na branku: 31:30. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2, 6:3, 7:3.

Domácí trenéři nemohli do důležitého zápasu počítat s třemi hráči elitní pětky, která nastoupila v minulém duelu v Havířově. V obraně jsme tak postrádali Krenželoka s Matyášem (navíc stále chybí nejproduktivnější bek Teper), v útoku pak Svačinu. Přesto domácí borci vletěli do zápasu a během pěti minut zasadili soupeři tři tvrdé políčky. Jako první se za Králova záda prosadil Ondrej Šedivý, který dostal od Šlahaře puk za hostující obranu a střelou mezi Královy betony otevřel skóre zápasu - 1:0. O minutu později nám Benátečtí nabídli první přesilovou hru, kterou jsme po minutě dokázali zužitkovat. A znovu se střelecky prosadil loňský nejlepší střelec rysů Ondrej Šedivý. Ten si najel před hostující branku z pravého kruhu a gólman Král možná počítal spíše s přihrávkou. Každopádně puk skončil u levé tyče benáteckého celku - 2:0. V čase 7:20 to už bylo rozdílem tří branek. Ogurcov našel volného Filipa Komorskeho, který napoprvé ještě Krále nepřekonal, ale jakmile se černý touš dostal za jeho záda, tak jej polský sniper poposunul za brankovou čáru - 3:0. Rysi byli ve zbývajícím čase první periody stále při chuti. Škoda, že se dále neprosadili Šlahař, či Michálek, který pálil pouze do tyče.

Druhou část zápasu jsme začali šestatřicetivteřinovou přesilovkou 5 na 3, navíc v hostující brance nahradil Krále jeho týmový parťák Žajdlík. Ani jemu jsme pobyt na frýdecko-místeckém ledě moc nezpříjemnili. V čase 21:56 jej totiž v početí převaze překonal pohotovou tečí David Klimša - 4:0. Hokejisté od řeky Jizery své zbraně ale rozhodně složit ještě nechtěli. Ke konci 26. minuty nejprve korigoval pro hosty nepříznivý vývoj zápasu takovou utaženou střelou na zadní tyč Vojtěch Jiruš - 4:1. Vteřinu po uplynutí osmadvacáté minuty zaúřadovali liberečtí mladíci v benáteckých řadách, když brankář Baroš neudržel v náruči puk po střele Šíra a Martin Faško-Rudáš svým důrazem zasunul puk za záda našeho gólmana - 4:2. Odpověď rysů přišla naštěstí brzo. V úvodu 32. minuty nechal hostující obránce Kunst až příliš volného prostoru Alanu Łyszczarczykovi, což se zkrátka nevyplácí. Náš nejproduktivnější hráč ranou ke vzdálenější tyči popáté rozjásal příznivce v domácí hale Polárka - 5:2. Z rysí strany, a hlavně ze strany naší polské letky, to nebylo ve druhé třetině vše. Benátky nám totiž daly další možnost hrát v početní výhodě, což se jim potřetí v tomto střetnutí nevyplatilo. Parádní ranou do levého horního růžku zvyšoval Filip Komorski na 6:2 pro naše barvy. Po uplynutí čtyřicáté minuty došlo na ledě ještě k roztržce mezi domácím Bartkem Ciurou a hostujícím Janem Šírem. Rukavice šly dolů, jenže do chlapské bitky se ještě před jejím vrcholem vklínil jeden z lajnových sudích, za což následně schytal pár slov od hráčů z obou táborů.

Na začátku třetí části zápasu jsme hostům také nabídli možnost zahrát si v početní převaze o dva hráče a Benátky nabídnutou možností nepohrdly. Na přesnou ránu Vojtěcha Jiruše byl brankář Baroš krátký - 6:3. V čase 44:28 jsme po byly v obranném pásmu získali puk, Rosťa Martynek jej o mantinel poslal odrazem na rozjetého Jonáše Peterka, který ač jel na Krále z velkého úhlu, tak dokázal trefit vzdálenější kout jeho branky - 7:3. Tímto stavem skončil nakonec i tento důležitý duel. Patnácté Benátky momentálně ztrácí na náš celek propastných 14 bodů, rysi se výhrou dostali na průběžnou desátou pozici.

Jozef Daňo (asistent trenéra HC Frýdek-Místek): Jsme určitě rádi, jelikož Benátky své poslední dva zápasy vyhrály, takže určitý respekt k soupeři jsme měli. Navíc je posílila i lajna z Liberce, jak říkám tedy, určité obavy tam byly, to nezastírám. Nám však vyšel výborně vstup do zápasu, kdy jsme brzy vstřelili tři branky a mohli přidat i čtvrtou. Vycházely nám přesilovky, nakonec se tedy zrodil jednoznačný výsledek, za který všem hráčům děkujeme. Z jejich strany to byl stoprocentní a profesionální výkon.

Antonín Nečas (asistent trenéra HC Benátky nad Jizerou): Z naší strany hodně špatný vstup do utkání, kdy jsme po osmi minutách prohrávali o tři branky. Nebylo to však pouze kvůli naší špatné hře, ale soupeř byl velice aktivní. Hodně dobře bruslil, navíc byl i produktivní v té první třetině. My pak zkoušeli neustále něco dělat. Ve druhé třetině se nám podařilo srovnat krok. Utkání ale hodně ovlivnil vstup do zápasu, kdy na nás Frýdek vletěl. Nohy nám asi zůstaly v autobuse, což by se nemělo stávat. Hodně nás srážela také i vyloučení, která nám brala síly.