25. 2. 2023 | Tomáš Nejedlo

Půlminuta dělila Benátky po obratu s Řisuty od výhry

N13, sobota 25. 2. 2023
Řisuty - Benátky n.J. RIS - BEN
Zápas třináctého kola nadstavby, v němž benátečtí hokejisté nastoupili s novou trenérskou dvojicí Martin Novák a Petr Vorel, na slánském ledě s místními Řisuty ukázal, jak hokej dokáže být krásný a zároveň krutý. Ve značně okleštěné sestavě hosté bojovali a začali po trefě Jankovského dobře. Jenže Buldoci třemi góly otočili stav. Do třetí části šli Benátečtí s dvoubrankovým mankem, přesto dokázali po trefách Antoše, Havlase a Lukáše Tondra stav otočit. Pouhá půlminuta dělila hosty od výhry, po prohraném buly domácí Janeček srovnal a pět vteřin před koncem prodloužení po nepotrestaném faulu na Jankovského rozhodl o druhém bodu pro domácí Pejchal. Naděje na postup do play-off je nyní spíše už ve vlně teorie, v posledním domácím utkání s Chebem musí Benátky vyhrát a zároveň doufat v zaváhání Písku nebo Děčína.
Řisuty: Šubrt (Petržílka) – Malovický, Potechin, Strnad, Zich, Řepka, Janda – Okegawa, Janeček, Bílek (C), Rendla, Chamrád, Sýkora, Patyk, Výrut, Pejchal
Benátky n.J.: Hradiský (Sejpal) – Mrkvička, Mašek, Antoš, Klodner, Němeček - L. Tondr, Havlas, Dvořák - Jankovský, Král, Hašlar - Hejňák, Šícha.
Branky a nahrávky: 13. Janeček (Patyk, Řepka), 25. Sýkora (Patyk, Rendla), 30. Patyk (Bílek, Řepka), 60. Janeček (Sýkora, Patyk), 65. Pejchal (Patyk, Janda) – 6. Jankovský (Mrkvička), 48. Antoš (Jankovský, Hašlar), 57. Havlas (Antoš, L.Tondr), 59. Tondr (Hejňák;, Klodner). Rozhodčí: Hacaperka - Charvát, F. Sýkora. Vyloučení: 3:5 + navíc Jankovský (BEN) 20 minut OK, Novák, trenér (BEN) 20 minut OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 180. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4, 4:4, 5:4 po prodl.

Benátečtí začali na slánském ledě lépe a z gólu se radovali hned ve své první, leč zkrácené přesilovce. Tomáš Mrkvička si na modré čáře vyměnil puk s Václavem Jankovským, který si povyjel do střelecké pozice a zamířil přesně - 1:0. Bohužel to byla na dlouhou dobu jediná benátecká trefa v průběhu zápasu, další se hosté dočkali až ve třetí části. Několik dalších dobrých příležitostí hosté neproměnili, blízko ke gólu měl zejména Hašlar. A tak Řisuty trestaly vyrovnáním, Petr Janeček to zkusil z poměrně velkého úhlu a našel snad jediné nekryté místo pod horní tyčkou branky gólmana Hradiského - 1:1. Do kabin se tak šlo po první části za nerozhodného stavu.

Ve 25. minutě utkání se domácím povedla brejková situace, Ondřej Sýkora si nabruslil za záda benátecké obrany a forhendovým blafákem si věděl rady - 2:1. Jenže to nebylo z domácí strany vše, Buldoci v polovině zápasu využili přesilovku a rázem vedli o dvě branky. Bílkova střela se příhodně odrazila na hokejku číhajícího Petra Patyka, proti jehož dorážce byl Hradiský bezmocný - 3:1. Benátky se snažily ještě do druhé pauzy o odpověď, ovšem nebylo jim přáno. Příležitost Václava Jankovského vychytal Šubrt, a tak to měli hosté do třetí části velmi těžké.

Do zápasu se hosté dokázali vrátit ve 48. minutě, a sice v přesilové hře. Jankovský přiťukl na modré čáře Hašlarovi, který ideálně našel sjíždějícího obránce Milana Antoše a ten se trefil přesně pod víko - 3:2. Benátky se tlačily za vyrovnáním, do konce zápasu zbývalo ještě hodně času. Jenže dlouho se nemohly prosadit, až v 57. minutě prošla střela Vojtěcha Havlase skrz Šubrtovu výstroj až do branky - 3:3. Zkraje 59. minuty bylo v benáteckém táboře veselo, Hejňák odvedl dobrou práci před brankou a Lukáš Tondr bekhendem dostal kotouč za brankovou čáru - 3:4. Do konce řádné hrací doby zbývala minuta a padesát sekund. Tolik potřebné štěstíčko se od hostů ale v samém závěru odklonilo. Po prohrané buly v obranném pásmu střílel v čase 59:25 Petr Janeček a mířil k tyči - 4:4.

V prodloužení tři na tři měly velkou příležitost Řisuty, střela ale orazítkovala břevno. Když už se zdálo, že o druhém bodu rozhodnou nájezdy, neposoudil sudí Hacaperka podkopnutí Jankovského přímo před svými zraky jako nedovolené a faulující Kryštof Pejchal se dostal k snadné dorážce - 5:4 po prodloužení. Těžko se pak divit emocím benátecké střídačky a Václava Jankovského, kteří jako bonus ještě inkasovali osobní tresty...

Pavel Křepelka (HC Řisuty): Byl to vyrovnaný zápas. Začali jsme hodně laxně. Poté se hráči probrali. Když už jsme si mysleli, že to uhrajeme, přišel obrat. Naštěstí jsme ale v závěru zabrali. V prodloužení jsme měli více štěstí.

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou): Před kluky smekám. Včera nás bylo na tréninku jedenáct, dnes v zápase dvanáct, z toho šest juniorů. Předvedli jsme fantastický výkon, nechali jsme tu úplně všechno. Bohužel to nevyšlo. Jednak naší vinou, že jsme nezvládli závěr zápasu. Právě zejména závěr zápasu, ale v podstatě celé utkání, bylo hrubě ovlivněno výkonem rozhodčího. Mám tu poznatky od nezávislých místních lidí z tribuny, kteří se tomu tady smáli. Tento zápas ale o sezóně nerozhodl. Pro nás to byla nová sezóna, stavěli jsme nový tým. Myslím si, že kluci i předchozí trenéři se nemají za co stydět. Doufám, že v příštím zápase i v příští sezóně na tento výkon navážeme a podobnou bojovnost, jako dnes, budeme předvádět i v dalších zápasech. Avšak ne jen v poslední třetině, ale od první minuty.