22. 7. 2019 | Věra Novotná

Soligorsk nedovolil Benátkám skórovat, prosadily se až v prodloužení

přát., pondělí 22. 7. 2019
Benátky n.J. - Soligorsk BEN - SOL

Hokejisté Benátek nad Jizerou otevřeli přípravné zápasy duelem s běloruským celkem HC Šachtor Soligorsk, jenž je účastníkem elitní běloruské ligy. Svěřenci trenéra Jiruše několikrát velmi pěknou akcí prověřili brankáře Petrova, který však držel čisté konto celých šedesát minut. Na druhé straně se i Matěj Žajdlík blýskl několika krásnými zákroky, třikrát ale běloruští hokejisté našli na tohoto talentovaného brankáře recept. Oba celky si poté vyzkoušely také prodloužení a nájezdy.

Benátky n.J.: Žajdlík – Niko (C), Kovář, Kunst, Žůrek, Buchtela, Ira – Wiencek, Šír, Průžek, Rychlovský, Najman, Klapka, Jiruš, Chrtek, Dlouhý (A), Juščák, Šafařovský, Žemba.
Soligorsk: Petrov – Stankevič, Kaznadej, Zujev, Dournov (C), Suško, Barysav, Bologeiša – Bujnitski, Dadonov, Levko, Astankav, Krabanav, Čerdak, Bovbel, Židkin, Čirva, Filajev, Kambovič, Aleksejev, Šemel.
Branky a nahrávky: 62. Šír (Klapka) – 35. Židkin, 48. Dadonov (Kaznadej), 58. Dadonov (Astankav), 64. Filajev (Dadonov). Rozhodčí: Bernat, Zavřel – Hejl, Serbus. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 21:41. Průběh utkání: 0:0, 0:3.

Bylo vidět, že hokejové souboje benáteckým hokejistům chyběly, neboť jen šestnáct sekund stačilo k první velké akci. Průžek obkroužil branku běloruského celku, našel dobře postaveného Wienceka, avšak ten neměl potřebný klid na své hokejce. Následně se museli Benátečtí postavit přesile po faulu Žůrka, avšak i přes několik velmi slibných šancí Bělorusů dokázali bezbrankový stav uhájit. Přesilová hra nebyla úspěšná ani na druhé straně, ba co víc, Šachtor mohl jít do vedení ihned po vyrovnání počtu hráčů. Bologejša ale trefil pouze boční síť. Tato akce však svěřence trenéra Fajkova nabudila a ti posílali na Matěje Žajdlíka jeden puk za druhým, talentovaný gólman však dokázal, že je ve skvělé formě. K vidění byla v první třetině také hra čtyřech hráčů proti čtyřem. Při větším prostoru na ledě měli více ze hry hráči běloruského celku, avšak Žajdlík nepustil ani jeden puk za svá záda, a to ani v závěru třetiny, kdy jej velmi povedenými pokusy zaměstnali Dadonov a Bujnitski.

Soligorsk navázal na konec prvního dějství a dostal Benátecké pod tlak. Matěj Žajdlík však postavil své tyče dobře. Následně však hrozili i Benátečtí. Rychlovský dokázal zaskočit běloruského gólmana pokusem zpoza branky a následně Dlouhý pálil z mezikruží. Poté následovala znovu běloruská akce. Astankav se dokázal dostat k dorážce vlastního pokusu, ale nedokázal puk dostal za brankovou čáru. Mladý benátecký gólman byl následně skvělý i proti střele Alexejeva, i nadále byl tak stav nerozhodný. V polovině duelu měli Benátečtí dokonce dvounásobnou přesilovku a hned několikrát prověřili běloruského gólmana Petrova. Také maskovaný muž na druhé straně ukázal své skvělé schopnosti, proti téměř stoprocentní šanci Čerdaka. Tutová šance se naskytla i na druhé straně, ale při Šafařovském nestálo štěstí. Následně se tak mělo šanci potvrdit rčení - Nedáš, dostaneš! Pohotový reflex na brankové čáře předvedl Alexandr Židkin, jenž dotlačil puk za brankovou čáru ještě předtím, než branka vypadla ze svého postavení.

Ve třetí třetině neměli hráči Benátek co ztratit, první šanci však měl běloruský Židkin, jehož střelu zastavila noha Jána Nika. Hrálo se téměř čtyři minuty bez přerušení, které přišlo až v další benáteckou přesilovou hrou. Adam Klapka dostal skvělou přihrávku od Najmana, která jen těsně minula branku. Bohužel pro Benátecké, soupeř udeřil téměř z ničeho. Mezi kruhy se do puku opřel Jevgenij Dadonov, jehož přímočará rána zvýšila náskok běloruského celku na dva góly. Svěřenci trenéra Jiruše nechtěli složit zbraně, na brankáře Petrova však byli krátcí. V 52. minutě měl zvyšující gól na holi Bujnitskis, avšak Žajdlík dokázal zabránit již téměř jistému gólu. Tři minuty před závěrečnou sirénou zkusily Benátky hru bez gólmana. Prázdné brány dokázal Šachtor Soligorsk využít. Jevgenij Dadonov dokázal využít spolupráce se svým jmenovcem Astankavem a navýšil vítězství běloruského celku.

Po dohodě obou týmů následovalo prodloužení ve formátu 3na3, a Benátečtí hned využili svoji příležitost na snížení manka. Jan Šír pohotově doklepl kotouč, jenž ležel u betonu běloruského gólmana. Běloruský celek našel odpověď poté, co tváří v tvář benáteckému brankáři uspěl Vasilij Filajevov. Více se v nastaveném čase neudálo a oba týmy se domluvily, že si zkusí také nájezdy, v nichž se nakonec jako jediný úspěšný střelec představil Michal Juščák.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Sehráli jsme první utkání po týdnu přípravy s účastníkem běloruské nejvyšší soutěže. Zápas byl nervózní, takže se v něm objevily nějaké chyby, ale musím říci, že náš mladý tým si vedl velice dobře. Samozřejmě z toho mládí vyplývají nějaké chyby. Soupeři jsme první a druhou branku darovali po našich zaváháních. Jinak ale zápas hodnotím velice pozitivně. Hrálo se ve vysokém tempu. Byl to velmi kvalitní přípravný zápas. Pro naše mladé kluky je to obrovská škola a zkušenost. Pochopitelně vidí, kolik práce je čeká. Pro nás trošku hořké, že jsme prohráli. V prodloužení jsme dokázali remizovat, nájezdy jsme vyhráli, de facto jsme si tak vyzkoušeli vše. Z trenérského hlediska to tedy hodnotím velice pozitivně.