8. 9. 2011 | Michal Sabó

Také v Kalich Areně zvítězili Benátečtí, tentokrát po nájezdech

přát., čtvrtek 8. 9. 2011
Litoměřice - Benátky n.J. LTM - BEN
V generálce na nový ročník na ledě Litoměřic byli úspěšnější hráči Benátek nad Jizerou. Rozhodnutí přišlo až v samostatných nájezdech. Litoměřičtí zvládli v přípravě již dva rozstřely, tentokrát ale na svého soupeře nestačili. Za domácí se trefil pouze Martin Tvrzník, zatímco Benátští měli ve svých řadách dva úspěšné střelce. Vítěznou branku vsítil Marek Pabiška a rozhodl o konečném skóre 2:3.
Litoměřice: Salfický (Sklíba) - Hora, Kříž, Kružík, Drábek, Holomek, Dráhorád, Smetana, Soukup - Tvrzník, Šinágl, Kafan - Hašek, Slížek, Horčička - Keltner, Hlusička, Tůma - Zavřel, Belay, Gengel - Kauschitz
Benátky n.J.: Blažíček (Stejskal) - Hobza, Niko, Ulrych, Říha, Jaroměřský, Vitásek, Pabiška, Mrkvička - Kica, Vlach, Kellner - Kopic, Krejčík, Weiss - Liška, Jech, Vařecha - Jonák, Kouřil
Branky a nahrávky: 16. Hašek (Drábek), 43. Hlusička (Gengel) - 9. Jonák (Hobza), 53. Kopic (Jaroměřský, Kellner), 60. Pabiška. Rozhodčí: Knapík - Biederman, Ptáček. Vyloučení: 5:7, navíc navíc Gengel, Kříž a Vlach trest do konce utkání, Krejčík osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1.

Utkání otevřelo několik šancí před oběma brankami. Neujala se však ani šance Kellnera či Vlacha, který byl dokonce úplně sám před Salfickým a na druhé straně neskončilo gólem nahození Haška zpoza branky, po kterém kotouč ještě poskakoval v brankovišti hostů. Bezbrankové skóre vydrželo do 9. minuty. Svůj průnik podél pravého mantinelu zakončil střelou mezi betony Vít Jonák. O necelou minutu později mohlo být vyrovnáno. Při přečíslení 2 na 1 přihrával Tvrzník na vzdálenější tyč Kafanovi, kterému ale zhatil gólovou šanci Blažíček, když natáhl do odkryté branky lapačku a zachytil do ní střelu domácího hráče. V 16. minutě po vyhrané buly vypálil od modré Václav Drábek a před brankou jeho střelu tečoval Jaroslav Hašek, kotouč přešel brankovou čáru pod ležícím Blažíčkem. Závěr první třetiny přinesl první ostřejší souboje mezi benátskými hráči a domácími Gengelem a Drábkem, které měly pokračování i ve zbytku utkání.

Prostřední dějství nabídlo nevyužité šance a další ostré střety. Ve 21. minutě se objevil sám před Salfickým Krejčík. Pokoušel se ho oklamat kličkou, ale domácí brankář mu vypíchl kotouč a šanci zmařil. Ve 33. minutě měli velkou šanci pro změnu domácí. Šináglovu střelu Blažíček pouze vyrazil před sebe a Kafan mohl dorážet do odkryté branky. Benátští beci mu ale v poslední chvíli odepřeli snadný gól. Krátce před druhou sirénou se strhla první bitka zápasu. Po předchozích vzájemných soubojích se to ale dalo očekávat. Krejčík s Křížem si v domácí třetině vyřešili své spory několika údery a putovali do sprch.

Ve 42. minutě ještě Benátští ustáli útok domácích, kdy zabránili Horčičkovi zakončit do odkryté branky po Blažíčkově zaváhání. O minutu později však Litoměřičtí jeho další pochybení potrestali. Gengel získal za brankou volný kotouč a nahrál před odkrytou klec na Jakuba Hlusičku, který už měl snadnou pozici. V minutě 50. byl mantinel šestým hráčem Benátek do pole. Po jednom z odrazů se kotouč dostal mezi kruhy k Jonákovi, který bez přípravy pálil. Salfický krotil následně skákavý kotouč na své vyrážečce, ale celou situaci ustál. Necelých osm minut před koncem základní hrací doby bylo znovu vyrovnáno. V 53. minutě přestřelil Dráhorád branku hostí a ke kotouči se dostal Miroslav Kopic. Domácí obránce jej marně stíhal a nakonec mu dovolil ve vlastním oslabení tří proti čtyřem skórovat střelou pod Salfického vyrážečku. V 55. minutě přisla druhá bitka utkání. Vše odstartoval tvrdý střet Gengela s Kellnerem. Pěstní souboj si spolu následně domluvili právě Ladislav Gengel s Jaroslavem Vlachem. Oba si vyměnili řadu tvrdých ran a nakonec se rozešli po celkem vyrovnaném boji. Před třetí sirénou se obě mužstva vrhla několikrát do útoku aby rozhodla ještě před koncem základní hrací doby. Šlo ale většinou o akce ukončené už v samém začátku nebo bez vážnější střelecké příležitosti. I po šedesáti minutách byl tedy stav 2:2.

Rozhodnout musely až samostatné nájezdy. Pro domácí šance zvítězit díky této dovednostní soutěži již potřetí ze tří letošních případů, Benátští se na penalty chystali poprvé. Nakonec byli šťastnější právě hosté. Trefili se totiž dvakrát zásluhou Kopice a vítězné branky Marka Pabišky. Za Litoměřice skóroval pouze Martin Tvrzník, na prázdno vyšel Slížek i Horčička. Vítězství v generálce na letošní ročník tedy mohl slavit tým Benátek nad Jizerou v poměru 2:3 po samostatných nájezdech.

Daniel Tvrzník, trenér HC Stadion Litoměřice

Myslím, že oba týmy k tomu přistoupily jako k mistrovskému zápasu. Na nasazení to bylo vidět. Asi to nebyl dvě třetiny hezký hokej, ale bylo to hodně bojovné, důrazné a myslím, že takový zápas jsme před ligou potřebovali. Jsem rád, že jsme se nenechali přetlačit. Škoda té přesilovky 5 na 3. Bohužel oba obránce, se kterými na tyto situace počítáme, jsme měli mimo hru. Ondra Kříž byl vyloučen do konce zápasu, Venca Drábek tam měl drobné zranění, takže bohužel to bylo trochu znát. Tu přesilovku jsme sehráli špatně a ještě jsme z ní dostali vyrovnávací gól. Jinak si ale myslím, že co se týká nasazení a bojovnosti, tak za to kluky dnes určitě pochválíme. Samozřejmě chyby tam byly. Remíza je myslím zasloužená.

Milan Černý, trenér HC Benátky nad Jizerou

Dnes to bylo na přátelský zápas až moc vyhecované. Nejenom, že tam bylo zvýšené úsilí, ale bylo to i hodně nečisté. Byla to i věc rozhodčího, který přispěl k nervozitě zápasu. Jsem rád, že jsme v tom obstáli. Byly tam bitky, které jsme dokázali řešit v náš prospěch. Po chybě, po které se domácí dostali do vedení 2:1, jsme dokázali srovnat dokonce v oslabení. O penaltách se říká, že je to loterie, my jsme se k nim však postavili zase lépe. Takže jsme určitě spokojeni. Jako poslední přátelské utkání před ligou to splnilo svůj účel. Záměrně jsme nebyli v kompletní sestavě. Se všemi hráči jsem byl spokojen.