17. 2. 2024 | Tomáš Kalas

Thriller v Chebu rozhodl v nájezdech Zumr, Benátky jsou blízko play-off!

N8, sobota 17. 2. 2024
HC Stadion Cheb - HC Benátky nad Jizerou CHE - BEN
Tohle bylo drama! Když přitom na konci 50. minuty navyšoval David Šafránek po individuální akci na 3:1, benátecká lavička věřila, že dotáhne duel ke třem bodům a bude mít prakticky jistý postup do předkola. Cheb však během dvou minut dokázal srovnat a o vítězi nerozhodlo dramatické prodloužení, v němž měl Kučera v posledních sekundách samostatný únik, nýbrž nájezdy. A ty byly taktéž opravdu dlouhé! Rozhodující trefu si připsal v 11. sérii Dominik Zumr a čtyři kola před koncem nadstavby jsou tak Středočeši blízko play-off, do kterého by postoupili po dlouhých devíti letech!
HC Stadion Cheb: Kolář - Innanmaa, Kořán, Strýček, Stejskal, Vápeník, Vogel, Krejsa - Prošek, Čejka, Tóth - Švec, V. Skuhravý, Rozhon - Krutina, Vašíček, Novotný - M. Skuhravý, Vlach, Davídek
HC Benátky nad Jizerou: Brázdil - Kliment, Mašek, Lytvynov, Němeček, Knesl, Fišer - Hruška, Šafránek, Kučera - Řepík, Havlas, Hozák - Zumr, Vágner, Antoš
Branky a nahrávky: 2. Novotný (Davídek), 52. Vogel (Stejskal), 54. Tóth (Prošek, Čejka) - 26. Šafránek (Kučera, Zumr), 34. Řepík (Hozák, Mašek), 50. Šafránek (Kučera, Zumr), rozh. náj. Zumr. Rozhodčí: Hlinka – Baxa, Bertlík. Vyloučení: 2:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 390. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 3:3, 3:4n.

Cheb si důležitou bitvu o postupovou naději zkomplikoval už po 17 sekundách, kdy šel na trestnou kapitán Stadionu Kořán za nedovolené bránění. Jenže paradoxně při oslabení Západočeši udeřili. Po necelých dvou minutách totiž odvedl výbornou práci David Novotný, jenž získal puk a tvrdou střelou pod lapačku propálil Brázdila. Benátky reagovaly v polovině čtvrté minuty, kdy Hozák s Hruškou ujeli do brejku, hostující forvard však nastřelil jenom tyčku.

Ohromnou šanci na srovnání měli Středočeši na konci osmé minuty. Po rychlé kombinaci zůstal zcela sám před Kolářem Havlas, načež si sice chebského brankáře roztáhl, ale i vlivem skvělé práce obránců Stadionu nedokázal zasunout puk do prázdné branky.

Domácí mohli odskočit do dvoubrankového vedení i díky prakticky čtyřminutové přesilovce po dvou na sebe navazujících trestech pro Němečka a Klimenta, Brázdil však v brance působil velmi jistě a veškeré střelecké pokusy dokázal pokrýt. Ve svižné první třetině, ve které měli domácí opticky navrch a odehrána byla za pouhých 32 minut, však již žádná další trefa nepadla, a tak Cheb vedl 1:0.

Sotva co se diváci usadili na tribuny na začátku druhé třetiny, tak přihlíželi velké šanci klubu z historického města. Po necelé minutě totiž Rozhon mohl dorazit snadno odražený kotouč do prázdné, střela mu však vůbec nesedla a v tutové šanci čtvrtý nejproduktivnější útočník klubu selhal. Benátkám se povedlo srovnat zápas na konci 26. minuty, kdy ujely do brejkové situace dva na jednoho, načež Kučera nechal zakončení na Davidu Šafránkovi, který nedal střelou nad lapačku Kolářovi žádnou šanci.

I nadále se hrál živelný hokej na obě strany a blízko opětovnému vedení byli Západočeši v polovině zápasu, kdy chybu hostí při rozehře mohl po Skuhravého přihrávce potrestat Novotný. Fanoušci se již po jeho teči radovali z vedoucí trefy, útočník se zkušenostmi ze Chance Ligy však trefil jenom břevno.

Skóre se tak měnilo až v čase 33:13. Nepřesnou rozehrávku Vogela hosté zachytili ještě v útočném pásmu a Mašek od modré nahodil po prknech pro Hozáka za brankou, jenž našel z druhé vlny rozjetého Dominika Řepíka. Pokus bratra Michala Řepíka, aktuálně kapitána hokejové Sparty, proskákal Kolářovi kousek za čáru a hosté tak poprvé v utkání vedli.

Na začátku třetí třetiny mohli jít do dvoubrankového vedení, když si vyhozený puk v oslabení našel Zumr a byl rázem sám před Kolářem, i vzhledem k dojíždějícím obráncům mu ale pokus tolik nesedl a domácí gólman si zapsal důležitý zákrok. Na druhé straně pomohla Brázdilovi tyč, když po vyhraném vhazování střílel na konci 47. minuty z tutové pozice Vašíček, jenže puk mezi vytrčený beton a konstrukci nenasměroval.

Deset minut a devatenáct sekund před koncem třetí třetiny přišel důležitý moment utkání. Po propadu chebské obrany jeli hosté do přečíslení, Kučera nenahrával zpět rozjetému Zumrovi, nýbrž nechal puk pro z druhé vlny sjíždějícího Davida Šafránka, jenž sám před Kolářem nijak nezaváhal. Šafránek mohl o pár minut později navíc cílit na hattrick, jeho pokus hned po vyhraném buly ale Kolář lapil.

Prvek dramatu vrátil Stadion do utkání na konci 52. minuty. I přes evidentní faul dokázal Stejskal pokračovat v tažení do útočného pásma, načež posunul ve vhodný moment kotouč pro Jakuba Vogela, který z pravého kruhu překonal Brázdila. Pro hosty bylo hůře o necelé dvě minuty později. Pokus Proška z nápřahu šel vysoko nad benáteckou branku, odražený kotouč si však na protější tyči našel Ferdinand Tóth, jehož dorážka se štěstím proskákala do branky.

Stadion v závěrečných minutách tlačil a Švec měl na začátku poslední dvouminutovky tutovku, sám před gólmanem hostí ale zaváhal, načež při odjezdu na střídačku zahodil svou hokejku až na solidně zaplněné tribuny zimního stadionu. Prodloužení sice začali Benátečtí solidně, po minutě a půl ale ujel do úniku Rozhon a Šafránek jej fauloval jenom za cenu trestného střílení pro domácí barvy. Exekuci si vzal na starosti sám faulovaný, proti Brázdilovi ale s nepříliš svižnou kličkou neuspěl a hosté žili.

Získat druhý bod mohli v přečíslení fakticky dva na nikoho, Havlasovi ale zakončení nesedlo, stejně tak jako z kontrabrejku dva na jednoho Chebští ani nezakončili. Bláznivá pasáž formátu tři na tři pokračovala, na obou stranách drželi své týmy především gólmani. V poslední sekundě ještě mohl z úniku rozhodnout Kučera, Koláře ale neprostřelil.

O dělbě bodů tak musely rozhodnout nájezdy. A že to bylo pořádné drama! Benátky sice šly do vedení v první sérii díky Dominiku Zumrovi, hned v následné sérii ale David Novotný srovnal, načež se na rozhodnutí čekalo až do 11. série! V ní to vzal podruhé do svých ruk Dominik Zumr. Na jeho úspěšné zakončení mezi betony nenašel Švec už recept, a tak čtyři kola před koncem mají Středočeši devítibodový náskok v bojích o play-off!

Václav Skuhravý (HC Stadion Cheb): V první a ve druhé třetině jsme měli nějaké šance, poté jsme ale udělali chyby. Benátky zaslouženě vedly. Na konci zápasu se nám ale podařilo vyrovnat. Nájezdy jsou vždy už vabank. Škoda, že jsme neproměnili trestné střílení v prodloužení.

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou) Do zápasu jsme vstoupili vlažně. Ihned jsme měli přesilovou hru, avšak soupeř nás v ní potrestal. Ve druhé třetině jsme byli jasně lepším týmem, bohužel jsme ale vstřelili jen dvě branky. Od stavu 3:1 převzal otěže do svých rukou domácí Cheb, který byl v tu chvíli jednoznačně lepší, a také díky tomu vyrovnal. Prodloužení bylo kdo s koho. V nájezdech jsme po jedenácti sériích vyhráli. Tato výhra se počítá. Jsem strašně rád, že za nás dnes nastoupili dva mladí odchovanci, věkem ještě junioři, Kuba Hruška a osmnáctiletý Honza Fišer. Oba dva toto utkání zvládli. Je dobré vědět, že i v takto důležitém zápase můžeme zapojit naše juniory. Ve středu se těšíme na Kobru.