17. 10. 2024 | Ondřej Nejedlo

Třetí třetina pohřbila nadějně rozehraný zápas, Benátky ve Vrchlabí nebodovaly

8., čtvrtek 17. 10. 2024
HC Stadion Vrchlabí - HC Benátky nad Jizerou VRC - BEN
Favorizovanému Vrchlabí přidělali nemalé starosti, závěr utkání ale nezvládli. Benátečtí hokejisté v Podkrkonoší dlouho vedli a ještě sedm minut před koncem živili naději na zisk všech bodů. Závěr utkání ale patřil domácím, kteří využívali chyby benáteckých hráčů a před solidní diváckou kulisou vyhráli. Rozhodující branku však vstřelili až dvě a půl minuty před koncem.
HC Stadion Vrchlabí: Tichý - J. Kynčl, Bendík, Fiala, Hladík, Kerekanič, Guryevsky, T. Kynčl - Chalupa, Berger, Moník - Turek, Kastner, Poul - Bláha, Tatar, Jirků - Krsek, Kozák, Šlaicher - Mach
HC Benátky nad Jizerou: Brázdil - Antoš, Knesl, Hrouda, Klodner, Němeček, Havelka - Mrňa, Havlas, Hozák - Zumr, Šafránek, Jankovský - Pětník, Hamršmíd, Vacín - Dvořák, Pejchal
Branky a nahrávky: 6. Poul (Kastner, Kerekanič), 31. Turek (Šlaicher, Hladík), 37. Bendík (Kozák), 53. Moník (Poul, Fiala), 58. Turek (Guryevsky), 59. Chalupa, 60. Turek (Guryevsky) - 2. Jankovský (Havelka, Zumr), 26. Šafránek (Havlas, Havelka), 28. Jankovský (Klodner, Pejchal), 34. Havlas (ts). Rozhodčí: Šmika - Brož, Černohlávek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 679. Střely na branku: 43:19.

Vstup hostujícímu týmu do utkání vyšel na jedničku. Po devadesáti sekundách hry našel obránce Havelka do mezikruží najíždějícího Jankovského, jenž přesnou střelou trefil pravý horní růžek. Odpověď vrchlabského týmu na sebe nenechala dlouho čekat. Po necelých šesti minutách hry slavil důraz útočníka Poula před brankářem Brázdilem a domácí smazali nepříznivý výsledek. Domácí diktovali tempo hry, Kastner ani Tatar ale mezi tři tyče z nadějných pozic nemířili.

Do další velké šance se dostal Poul, tentokrát ale na Brázdila nevyzrál, když nezvedl kotouč nad položený beton benáteckého brankáře. V závěru první třetiny si ještě na Brázdila nepřišel Krsek.

Po pěti minutách druhé třetiny byl nejprve vyloučen hostující Jankovský, jehož po sedmi sekundách hry následoval Bláha. Hosté při hře ve čtyřech na obou stranách udeřili. Havlas se uvolnil na pravém křídle a perfektní přihrávkou vybídl Šafránka, jenž střelou o tyč napnul síťku.

Benátecké hráče vstřelená branka nabudila a brzy si mohli odškrtnout také využitou přesilovou hru. Gurjevského faul trestal další střelou téměř od modré čáry Jankovský, jenž využil zakrytého výhledu brankáře Tichého.

Domácí však neskládali zbraně. Nejprve agilní Poul trefil pozorného Brázdila. Vteřinu po polovině hrací doby Šlaicher efektivní zadovkou vybídl ke skórování Turka, který mířil neomylně nad Brázdilovo rameno. Další přesilovou hru, tentokrát po faulu Jakuba Kynčla, benátečtí hráči nevyužili. Mrzet je to ale příliš nemuselo. Vrchlabští již byli v pěti, když všem pláchl Dvořák a Hladík zatáhl za záchrannou brzdu. Hlavní rozhodčí Šmika po chvilkovém váhání nařídil trestné střílení. K němu se postavil Havlas, jenž si rozhýbal Tichého a s přehledem poslal benátecký tým do dvoubrankového vedení.

To však vydrželo pouhé dvě a půl minuty než se na modré čáře uvolnil Bendík a jeho nepříliš razantní střela skončila za zády překvapeného brankáře Brázdila. V závěru druhé třetiny měl vyrovnání na své hokejce Turek, který ale v nadějné příležitosti netrefil branku.

V závěrečné třetině vsadili hosté na defenzivní hru a vrchlabský brankář Tichý se do 55. minuty spíše nudil, jelikož si nepřipsal ani jeden zásah. Oproti tomu jeho protějšek Brázdil si na nedostatek práce nemohl stěžovat, avšak dlouho odolával. Zneškodnil kupříkladu velmi dobrou příležitost Chalupy, Hladíkova střela od modré čáry se otřela o tyčku. Benátecký brankář kapituloval až v 53. minutě. Fialovu střelu od modré čáry vyrazil jen před sebe, kde byl připravený Moník, který pohotově vyrovnal.

Tlak vrchlabského týmu stoupal, Jirků si vylámal zuby na Brázdilovi, chvíli poté trefili domácí hráči podruhé v zápase tyčku. Pět minut před koncem se objevil na druhé straně v ideální pozici v mezikruží Šafránek, Tichý ale bravurním zákrokem lapačkou podržel svůj tým. Jak moc byl Tichého zásah důležitý, ukázala 58. minuta. Turek z rohu kluziště nahodil kotouč na branku a brankáři Brázdilovi prošel puk u bližší tyčky do sítě.

Následně byl vyloučen domácí Bendík a na hosty tak čekala šance v podobě přesilové hry. Po dvanácti vteřinách hry ale rozhodčí Šmika, s nímž nebyl za celý zápas spokojen ani jen z týmů, poslal na trestnou lavici benáteckého kapitána Šafránka a síly na ledě se vyrovnaly. I tak se rozhodli benátečtí trenéři ke hře bez brankáře. Za vlastní brankou se ale chopil kotouče Chalupa a přes celé kluziště ho poslal do opuštěné svatyně.

Zdecimované hosty pak dorazil svojí třetí brankou v zápase Turek, který se prosmýkl podél levého mantinelu a mířil naprosto přesně nad Brázdilovo rameno.

Petr Hlaváč (HC Stadion Vrchlabí): Do utkání jsme vstoupili s nějakou taktikou, avšak bohužel opět z první střely jsme inkasovali. Neřekl bych, že se nám hra začne bortit, v hlavách máme ale úplně něco jiného. Nicméně bych řekl, že jsme v nějakém tempu vydrželi odehrát celých šedesát minut. Snažili jsme se hrát nátlakově, forčekovat, hrát do těla a znepříjemňovat Benátkám hru. Vždy po nějaké hlouposti jsme ale dostali další branku. Byla tam kupříkladu situace, kdy jsme měli výhodu přesilové hry, ale po sedmi vteřinách jsme udělali faul a při hře ve čtyřech jsme inkasovali. Poté uděláme další faul a místo toho, abychom byli ve vedení, prohráváme 1:3. Naštěstí nám vyšla jedna přesilová hra, z níž jsme vyrovnali. Zápas rozhodl šťastný gól Štěpána Turka z kouta. Pokud to tam ale takto cpete na bránu, někdy máte prostě štěstí.

Jiří Kadlec (HC Benátky nad Jizerou): Po dvou třetinách jsme byli maximálně spokojení. Je pravda, že ve třetí třetině jsme se dostali malinko pod tlak. Domácí nás zatlačili do pásma, měli více střel. Bohužel si myslím, že rozhodl nešťastný gól z rohu kluziště, který byl opravdu náhodný. Stává se to a patří to k hokeji. Nerad to dělám, ale musím říci, že rozhodčí dnes vymýšlel fauly z obou stran, které nebyly. Z těch vyloučených hráčů bych vyloučil možná jednoho na každé straně. Pokud se do toho rozhodčí příliš motá, není to dobré. Jinak to byl kvalitní zápas, v němž na sebe narazily skvělé týmy. Bylo to vyrovnané a průběh zápasu tomu odpovídal. Výsledek už tomu příliš neodpovídá, protože jsme ještě inkasovali necelé čtyři vteřiny před koncem. To už bylo trošku zbytečné.