18. 11. 2017 | Marek Jašek, Věra Novotná

Z Frýdku-Místku odjíždí Benátky bez bodu

23., sobota 18. 11. 2017
Frýdek-Místek - Benátky n.J. JFM - BEN

Frýdecko-místečtí se ujali vedení především díky proměňování přesilových her a díky střelecké produktivitě vedli ve 22. minutě již o čtyři branky. Středočeši se snažili dostat do hry a vstřelit svůj úvodní gól, avšak Strmeň v brance rysů zmařil všechny akce Benáteckých, kteří tak ve třetí třetině dotahovali už pětigólové manko. V poslední třetině se Benátečtí prosadili, na odvrácení porážky 3:6 bylo už ale příliš pozdě.

Frýdek-Místek: Strmeň – L. Kovář, Haman, Ovčačík (A), Zahradníček (A), D. Stránský, Matyáš, Piegl – Kvasnica, J. Kalus, Pechanec – Bajtek, Harkabus, Osmík – Kaukič, Kafka, Przybyla – Klimša (C), Peterek.
Benátky n.J.: Kořenář (22. Stezka) – Kunst, Husa, Jan Bednář, Plutnar, Mirochnikov, Pyrochta – A. Dlouhý (A), J. Mikyska, Lakatoš – D. Špaček (C), Chrtek, Z. Král – Psota, Bittner, Hrníčko – Wiencek, Kuťák, R. Veselý.
Branky a nahrávky: 8. Klimša (Pechanec), 19. Klimša (Peterek, Pechanec), 21. Bajtek (Pechanec, Haman), 22. Bajtek (Peterek, Piegl), 40. Kvasnica (Zahradníček), 45. Peterek (Ovčačík) – 46. J. Mikyska, 53. D. Špaček (Lakatoš, Chrtek), 59. Kuťák (R. Veselý, Wiencek). Rozhodčí: Šutara, Dědek - Adamec, Poruba. Vyloučení: 3:8, navíc Kaukič 10min OT (FRM). Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1374. Střely na branku: 42:34. Průběh utkání: 0:0, 6:0, 6:3.

Frýdek-Místek si v dnešním utkání chtěl spravit chuť po trochu smolné prohře s Kadaní, úvod zápasu tomu ale moc nenasvědčoval. Hned po několika sekundách hry se ke střele dostal hostující útočník Jakub Husa a brankář Strmeň si musel připsat první zákrok. První minuty patřily hostům, jejich hráči dokázali několikrát uzamknout domácí hokejisty v jejich vlastním pásmu. V páté minutě obdržel skvělou přihrávku Jan Bednář a objevil se naprosto osamocen před domácím gólmanem, který musel vytáhnout obdivuhodný zákrok.

Výhodu první přesilové hry měli domácí rysi a mohli si tak na chvíli oddychnout. Frýdek-Místek se nejprve nemohl dostat k žádnému ohrožení branky, ale hned první střelecký pokus pak skončil v brance. David Klimša dokázal, že nemá kapitánskou jen tak pro nic za nic, obdržel skvělou přihrávku od Antonína Pechance a svou ránu uklidil pod horní tyčku. Domácí od té doby ožili a dostali se do herní pohody. Po zbytečném faulu měli další početní převahu, Michal Kvasnica se snažil ohrozit branku od modré čáry, Josef Kořenák dokázal zasáhnout pravým betonem.

Po tlaku domácích hokejistů se Benátky dostaly do rychlého protiútoku a Petr Wiencek se snažil zakončit bekhendovou střelou. Domácí brankář se ovšem nenechal rozhodit a kotouč si schoval do své lapačky. Na konci třinácté minuty pálil útočník Dan Przybyla, jeho rána však byla přizvednuta do ochranné sítě. I hosté se dočkali první přesilovky, v té si ale hráči nevedli jako jejich soupeři a nepřipravili si žádné nebezpečné zakončení.

Necelé dvě minuty před koncem Frýdek-Místek přidal druhou branku v utkání a potvrzoval tak i nadále roli favorita. David Klimša byl v dnešním utkání velice aktivní a po své úvodní brance si připsal další přesný zásah. Objevil naprosto osamocen před brankářem a zvolil technickou střelu mezi betony. Čtrnáct sekund před koncem úvodní třetiny si brankář Kořenář připsal skvělý zákrok, když se jeden z domácích hráčů dostal k dorážce do poloprázdné branky a brankář Benátek na poslední chvíli dokázal natáhnout svůj levý beton a pokus tím zneškodnit. Víc už se v první třetině nestalo.

Do druhé periody vlétli domácí ve velkém stylu. Po dvaceti sekundách se mohli příznivci Frýdku-Místku opět radovat z branky.Filip Bajtek se protlačil před branku až do zakončení a nadvakrát překonal brankáře Benátek. Tohle ale nebylo zdaleka všechno. Ve 22. minutě to už bylo o čtyři branky! Filipu Bajtkovi nestačil jeden gólový úspěch a za pár chvil se znovu zapsal do střelecké listiny. Před hostujícím brankářem došlo k několika soubojům o puk, nejlépe se zorientoval výše zmíněný útočník a dorazil puk do branky.

Poté trenér Benátek sáhl ke střídaní brankářů. Josef Kořenář dnes neměl svůj den, nahradil ho Aleš Stezka. Po šíleném úvodu třetiny se hra na chvíli uklidnila. Na začátku 27. minuty se do samostatného úniku dostal nováček domácího kádru Martin Osmík, jeho pokus ale proletěl těsně kolem levé tyče. Benátky se nedokázaly vymanit z tlaku a byly uzavřeny u své vlastní branky. V polovině hrací doby pálil Michal Kvasnica, jeho rána ale zasáhla jen výstroj nově příchozího gólmana.

Necelých pět minut před koncem druhé periody ještě pálil domácí obránce Jan Zahradníček a puk několikrát poskakoval na brankové čáře, nakonec ho však odpálil jeden z obránců Benátek do bezpečí. Ve druhé třetině se hráči prezentovali čistou hrou a první vyloučení přišlo až tři minuty před jejím koncem, opět na hostující straně. Frýdek-Místek si ale v početní převaze nepřipsal žádnou šanci, která by stála za zmínku. Dvacet pět sekund před koncem se hostující hráči dostatečně nedomluvili a od půlicí čáry se samostatného nájezdu řítil Michal Kvasnica, který posléze přidal už pátou branku domácího celku.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky se toho moc zajímavého nestalo. Ani jeden z týmů se nedokázal na delší dobu dostat do útočné třetiny. Na konci 42. minuty si kotouč u modré čáry nachystal David Klimša a jeho rána doletěla do hrudi brankáře Stezky. Ve 44. minutě měli domácí rysi dvojnásobnou přesilovku. Početní výhoda, to bylo přesně to, co dneska Frýdku-Místku šlo na výbornou a opět to jeho hráči potvrdili. Jonáš Peterek od levého kruhu vyslal střelu na branku, kterou Stezka pouze tečoval a puk se poté odrazil od horní tyče až do branky.

Po této brance už o vítězství domácího celku asi nikdo pochyboval. Hosté se ale přece jen dočkali branky a závěr ještě trochu zdramatizovali. Obránci Frýdku-Místku se špatně domluvili a útočník Josef Mikyska se rázem objevil tváři v tvář brankáři. S jeho prvním pokusem si ještě Strmeň dokázal poradit, ale na dorážku už byl krátký. V následujícím průběhu utkání byli aktivnější hostující hráči a několikrát se pokusili ohrozit domácí svatyni. Následující minuty se odehrávaly v trochu kostrbatém tempu, oba celky se snažily přejít do útoku od své branky, ale pokusy většinou ztroskotaly už ve středním pásmu.

Po třinácti minutách hry třetí třetiny Benátky opět snížily svou ztrátu. Daniel Špaček se prezentoval nenápadnou střelou od pravého kruhu, domácí gólman měl zakrytý výhled a nedokázal včas zareagovat. Necelé dvě minuty před koncem se hosté prosadili ještě jednou a naposled. Filip Kuťák využil další zaváhaní obrany Frýdku-Místku a povedlo se mu prostřelit domácího brankáře. V závěru utkání už se ani jeden z celků nikam nehrnul a fanoušci nebyli svědky žádného zajímavého ohrožení branky. Frýdek-Místek si připsal vysokou výhru a v tabulce se posunul na sedmou příčku.

Jiří Juřík (HC Frýdek-Místek): Zápas hodnotím dobře. Myslím si, že těch padesát minut jsme hráli dobře. Posledních deset minut zápasu jsme se už tolik nesoustředili a soupeř dokázal konečný výsledek z jeho pohledu snížit.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Utkání se nám vůbec nepovedlo. Začali jsme dobře, prvních deset minut vypadalo z naší strany slušně. Pak jsme šli několikrát ven a soupeř nám odskočil do dvoubrankového vedení. A pak místo toho, abychom se v druhé třetině vrátili do zápasu, se nám vůbec nepovedla. Rozhodla o celém osudu utkání, soupeř nás výrazně přehrál. Potom jsme se snažili ten zápas dohrát se ctí. Tou třetí třetinou se nám to trošku i povedlo. Ale tím výkonem, kdy jsme tady možná hráli tak půl zápasu, jsme na lepší výsledek pomýšlet nemohli. Musíme se zamyslet, hrát opravdu šedesát minut, což se nám dneska nepovedlo a domácí zaslouženě vyhráli.