30. 11. 2019 | Michal Sobecký, Tomáš Nejedlo

Z Prostějova s cenným dvoubodovým ziskem

27., sobota 30. 11. 2019
Prostějov - Benátky n.J. PRO - BEN
Jestřábi z Prostějova hráli v duelu 27. kola Chance ligy v souboji s Benátkami o hodně. Ve hře totiž byla jejich šance dotáhnout se na elitní osmičku druhé nejvyšší soutěže. K tomu však svěřenci Ladislava Lubiny potřebovali plný bodový zisk. A možná právě toto Hanákům svazovalo ruce, když Benátečtí sice dvakrát ztratili svůj náskok a Jestřábi se radovali z vyrovnání, avšak v prodloužení předvedli pěknou kombinační akci Duda, Kunst a skórující Adam Klapka. Bod navíc se tak stěhoval do Benátek. Nejproduktivnější hráč Středočechů Radek Duda pomohl k výhře gólem a dvěma nahrávkami a společně s týmem slavil cennou výhru. Benátečtí v dalším kole hostí tabulkového souseda z Třebíče, hrát se bude v pondělí 2. prosince.
Prostějov: Štůrala – Muška, M. Jandus, Husa, Hrdinka, Hamrlík, P. Krejčí – L. Krejčík, Račuk, Žálčík – Hrníčko, Divíšek, Nouza – T. Jandus, V. Meidl, M. Novák – Chlán, Miškář, Paulovič.
Benátky n.J.: Schwarz – Buchtela, Kunst, Aubrecht, Hampl, Havlín, Niko, Bukač – Wiencek, Šír, Průžek – R. Duda, Chrtek, Klapka – Jiruš, A. Dlouhý, D. Špaček – Drábek, Křepelka.
Branky a nahrávky: 27. T. Jandus (Paulovič, M. Jandus), 37. Nouza (M. Jandus, Divíšek), 51. Paulovič (Miškář) – 3. Niko (A. Dlouhý, R. Duda), 26. Šír, 45. R. Duda (Chrtek, A. Dlouhý), 64. Klapka (Kunst, R. Duda). Rozhodčí: Čech, Vrba – Hranoš, Kleprlík. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:36.

Utkání začalo pro Jestřáby špatně. Jako první sice zahrozil Hamrlík, jehož nahození udělalo před bránou zmatek. Nicméně už na začátku třetí minuty se radovali hosté. Trefil se někdejší hráč Jestřábů Ján Niko a poslal Benátky velmi brzy do vedení - 0:1. Hra se poté přelévala ze strany na stranu. V 5. minutě mohl ujet Divíšek, ale byl včas zpacifikován. Na druhé straně mohl proměnit šanci v radost hostí Chrtek, ale po nahrávce Dudy trefil pouze brankáře. Padesát vteřin nato zahrozil Nouza, ovšem ani on neuspěl, za hrdinu mohl být také Krejčík. Ve 12. minutě naopak hosté měli výhodu přesilové hry a ukázalo se, že právě početný výhody mohou rozhodnout. V krátkém sledu vyslali totiž mezi tři tyče čtyři střely, navíc Průžek po skončení přesilovky trefil spojnici tyče a brány. Na druhé straně se snažili o góly například Hamrlík a Nouza. Nicméně nešlo o stoprocentní šance, Schwarz byl navíc pozorný.

Zatímco v první třetině Jestřábi nepůsobili příliš aktivním a živým dojmem, druhá byla pro ně mnohem lepší. Domácí přidali na bruslení a začali soupeře přehrávat. Paradoxně ale sami inkasovali. V šancích se nejdříve objevili Husa a Nouza, Martin Jandus navíc zazdil přečíslení dvou na jednoho a Krejčíkovi těsně nevyšlo doťuknutí nahrávky Račuka do brány. Poté přišla přesilovka, jenže do té doby aktivní Jestřábi v ní inkasovali: Jan Šír se díky své rychlosti a důrazu dostal před obránce a navýšil vedení svého týmu - 0:2. Nicméně inkasování Prostějov nezlomilo. Po minutě a půl tak Tomáš Jandus po pěkné nahrávce snížil - 1:2. Jestřábi se následně znovu naplno chopili taktovky a udávali směr zápasu. Hru trochu rozkouskovala vyloučení, nicméně nakonec se domácí dočkali vyrovnání. Tomáš Nouza při tlaku Prostějova střílel tak dlouho, až překonal z kruhu brankáře - 2:2. Hamrlík navíc mohl skóre otočit, trefil ale jen tyč. Do konce třetiny už se na ledě mnoho neodehrálo. Benátky kontrovaly pouze nebezpečnou, leč ne zcela přesnou tečí Šíra.

Po druhé třetině se ovšem zdálo, že je jen otázkou času, kdy Prostějov svému soupeři gólově odskočí. To se však nestalo. Prostějov totiž začal třetinu stejně vlažně, jako celý zápas. Navíc ve 45. minutě šel do čtyř a Benátky toho využily. Nejprve totiž sice Duda nedal, ovšem následně využil bohatého množství prostoru na kruhu a z prakticky stejného místa jako předtím Nouza se trefil - 2:3. Prostějovu se od té doby nic moc nedařilo. Světlým momentem byla střela Mušky od modré, na druhé straně měl naopak ve 49. minutě velkou šanci Průžek: ovšem netrefil přesně. Mrzet ho to mohlo hned dvakrát, záhy totiž vyrovnal důrazný Matej Paulovič, který byl v zápase hodně vidět. Opět se opakovala situace po druhé brance domácích - mohli hned přidat další. Račuk ale ze skvělé pozice v mezikruží nebyl přesný. Do konce třetiny už to bylo na větší šance jen 1:1 - Krejčík ani Špaček se ale nestali hrdiny dne. Následovalo tak prodloužení, ve kterém Jestřábi tahali od začátku za kratší konec. Nevystřelili během něj a nakonec jim dal ránu z milosti Adam Klapka po krásně sehrané akci všech tří hostujících hráčů - 3:4. Ti tak získali pro svůj tým druhý bod, Jestřábům naopak zazdili průchod do elitní osmičky soutěže.

Ladislav Lubina (LHK Jestřábi Prostějov): Jsme zklamaní z výsledku. Zavřela se nám cesta do horní osmičky. Nám teď nezbývá nic jiného než bodovat v příštích zápasech a bojovat o postup do předkola.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Odehráli jsme těžké utkání, ve kterém jsme dodržovali systém a využili šance. Přesto malá zaváhání jsme si neodpustili, ty soupeř okamžitě trestal. Dva body jsou pro nás odměnou za tvrdou práci.