5. 11. 2008 | Libor Gavlas, Libor Gavlas, Tomáš Nejedlo

Za výhru v nájezdech vezou Benátky z Havířova dva body!

20., středa 5. 11. 2008
Havířov - Benátky n.J. HAV - BEN
Vyrovnaný souboj byl k vidění v rámci 20. kola na havířovském ledě. Domácí Panteři hostili Benátky, které byly pro tento zápas nově posíleni dvojící hráčů z Liberce Žabkou a Víškem. Středočeši se zásluhou Duška ujali vedení, ale dvojice Hampl a Přeučil během chvíle otočila zápas. V power-play domácích vyrovnal Lukáš Vantuch a stejný hráč spolu s Antonínem Duškem zařídili svému týmu i druhý důležitý plusový bod. Vybojovanou výhrou na horkém havířovském ledě si tak Benátečtí jistě před sobotním zápasem s Jihlavou zvedli sebevědomí.
Havířov: Čech (Šafránek) - Štefanka, Lojek, Evan, Hegegy, Novák, Huhto, Rangl - Daneček, Seman, Vala - Haas, Piecha, Síkora - Hampl, Zeliska, Přeučil - Klimša, Najdek, Velecký
Benátky n.J.: Nedvídek (Stejskal) - Drábek, Kajínek, Mocek, Lukáč, Cunik, Žabka, Hrach - Kudrna, Dušek, Hruška, Procházka, Musil, Rapáč, Víšek, Havel, Vantuch, Jech, Skořepa, Bárta, Nevyhoštěný
Branky a nahrávky: 25. Hampl (Přeučil, Huhto), 36. Přeučil (Hampl) - 22. Dušek (Kajínek), 59. Vantuch (Víšek), 66. Dušek. Rozhodčí: Přikryl - Tomeček, Pala. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 677. Střely na branku: 27:31.

Na začátku pálil od modré Drábek, jeho pokus tečoval před brankou Hruška, ale minul. Za domácí odpověděl Hampl, ale také branku netrefil. Drábek se dostal k dalšímu pokusu v přesilovce, ale opět byl nepřesný. V sedmé minutě dokázali hosté přečíslit domácí obranu, ale Jechův nebezpečný pokus Čech vyrazil. Vzápětí se do obrovské šance dostal Seman, který jel sám na Nedvídka, který ale také předvedl vynikající zákrok a kotouč ukryl v lapačce. O minutu později mohli znovu domácí otevřít skóre utkání, ale Sikora ve výborné pozici ani nadvakrát nedokázal překonat ležícího Nedvídka. Domácí gólman pak likvidoval další šanci Havla, opět úspěšně. Poté tečoval Zelinkův pokus Novák, ale ani hostující gólman se nenechal zahanbit. Od 13. minuty hráli hosté další přesilovku, kterou hráli lépe než tu první, ale Hruškovu střelu zblokoval obránce a Lukáčův pokus vyrazil Čech. Stejnou výhodu dostali po zbytečném faulu Havla i Panteři a také dokázali pěkně zakombinovat, ale Sikora opět nedokázal zvednout kotouč na ležícího gólmana. V závěru třetiny nedokázal laxnost domácí obrany potrestat zblízka Víšek a do kabin se tak odcházelo za bezbrankového stavu.

V úvodu druhé části dohrávali hosté přesilovku a dokázali tuto výhodu využít ve svůj prospěch. Kajínkovu střelu od modré tečoval hrudí Dušek a kotouč dopadl se štěstím za Čechova záda – 0:1. Panteři mohli odpovědět rychle, protože Hampl našel před brankou volného Zelisku, který ovšem trefil jen Nedvídkův beton. Ve 25. minutě vybojoval u mantinelu kotouč Přeučil, našel Hampla, který se v roli střelce tentokrát nemýlil a nasměroval kotouč přesně pod břevno – 1:1. Šance se pak střídaly na obou stranách. Pechův pokus chytil gólman, stejně jako dělovku Lukáče. Hodně nebezpečný pokus Duška znovu lapil Čech, tentokrát efektně do lapačky, a vzápětí Nedvídek vychytal Veleckého. V polovině utkání byl vyloučen Novák a hosté si vytvořili velký tlak, jenže jejich největší šanci spálil Havel, který netrefil odkrytou branku. Přesilovku ovšem nedohráli až do konce, protože Havel znovu zbytečně fauloval a nabídl stejnou výhodu domácím. Ti mohli jít do vedení zásluhou Piechy, který se šikovně prosadil až před gólmana, ale nepřekonal jej. To se povedlo až Přeučilovi v 36. minutě, který po Hamplově přihrávce vymetl pavučiny v Nedvídkově kleci. Poté znovu zahrozili domácí, konkrétně Seman, ale jeho střela doprostřed branky neměla moc šancí na úspěch. Stejný hráč trefil v závěru třetiny pouze Nedvídkovu vyrážečku, naopak proti šanci Hampla zakročil výborně obránce Kajínek. Poslední slovo měl ve druhé části Kajínek, ale trefil také pouze chrániče domácího brankáře Čecha.

Hosté vtrhli do poslední třetiny s evidentní snahou o vyrovnání, ale Dušek střelou po ledě minul a velkou šanci spálil Procházka, který zblízka nedokázal zužitkovat výbornou přihrávku Musila. Domácí hrozili převážně z brejků, jeden z nich mohl zakončit Haas, ale bekhendem těsně minul. Ke slovu se pak dostali opět hosté, Víškovu střelu zblokovala domácí obrana, stejně jako dobrou přihrávku na najíždějícího Nevyhoštěného a Rapáč minul domácí branku. Domácí byli pod trvalým tlakem, ale bránili zodpovědně a hráli obětavě. Jechův další pokus skončil těsně nad břevnem a poté si hosté sami zkomplikovali situaci vyloučením Kajínka. Domácí se však v přesilovce soustředili spíše na obranu než aby se pokusili rozhodnout a nedokázali dostat Benátky pod tlak. Ti však po přesilovce ještě přidali a domácí se bránili zuby nehty. V 55. minutě hosté sevřeli domácí jako v kleštích a ostřelovali Čecha jako u Verdunu. Největší šanci měl Hruška, jehož pokus olíznul tyčku Čechovy branky. Poté nesedla střela Víškovi, ale Hruškovi už pokus sedl perfektně, kotouč však ke smůle hostů trefil pouze spojnici Domácí branky. Domácí stále bránili jednobrankové vedení a hosté vědomi si své převahy, zkusili hru bez brankáře již dvě minuty před koncem. V závěru předposlední minuty normální hrací doby mohl definitivně rozhodnout Piecha, ale obloučkem trefil pouze tyč prázdné klece a to se domácím nakonec vymstilo. Hosté totiž předvedli perfektní protiútok a prudkou nahrávku Víška usměrnil do odkryté klece Vantuch – 2:2.

Prodloužení rozhodně nebylo nezajímavé. Zeliskův individuální průnik zastavil pouze za cenu faulu Žabka, ale domácí ač hráli přesilovku 4 na 3 velmi dobře, nedokázali rozhodnout. Zkoušeli to totiž pouze od modré, ale ani Huhto, ani Lojek nebyli úspěšní. V poslední minutě předvedl nejhezčí akci v prodloužení Hampl, který se prokličkoval až před Nedvídka, ale nedokázal jej překonat. O konečném výsledku tak musely rozhodnout až nájezdy. Jako první jel Velecký a střelou pod břevno uspěl. Stejně jako Vantuch, který překonal Čecha prudkou střelu zápěstím. Poté jel Piecha, ale gól nedal. Dušek pak trefil stejné místo jako Vantuch a Hampl musel proměnit. Nedvídek však byl úspěšnější a zajistil svým posledním zákrokem dva body pro Benátky.

Miroslav Fryčer (trenér Havířova): „Pro nás to byl dneska smolný zápas. Hráli jsme docela dobře, takticky, obětavě, ale v průběhu zápasu se nám zranili tři hráči. Jeden bod z takového zápasu je málo, zasloužili jsme si aspoň dva, ale bohužel jsme trefili jen tyčku prázdné branky. Předvedli jsme bojovný výkon, ale to je hokej. Nájezdy už jsou loterie.“

Petr Haken (trenér Benátek nad Jizerou): „S výsledkem jsme sice spokojení, ale musím na rovinu říct, že jsme tady dnes chtěli vyhrát za tři body. Začali jsme dobře, ale ve druhé třetině domácí výsledek otočili a v závěru byli hodně blízko výhře. V poslední třetině jsme trochu pozměnili hru a vytvořili jsme si tlak, ale domácí gólman byl dlouho neprůstřelný. Když už to vypadalo, že si neodvezeme vůbec nic, tak se k nám přiklonilo štěstí a domácí trefili pouze tyčku prázdné branky, ještě po teči našeho hráče a my jsme dokázali poslední šanci zaútočit využít a dát gól. V prodloužení už to byla loterie, podařilo se nám ubránit oslabení a v nájezdech už jsme byli šťastnější.“