17. 10. 2015 | Martina Nová, Ondřej Nejedlo

Senzace! Benátečtí obrali favorizovanou Slavii o všechny body

15., sobota 17. 10. 2015
Benátky n.J. - Slavia BEN - SLA
Po třech nelichotivých porážkách stál před benáteckým mužstvem jeden z nejtěžších soupeřů. Ještě vloni extraligová Slavia se však musela po boji před týmem trenérského duo Čelanský-Nečas sklonit. Rozhodující náskok získali domácí během druhé dvacetiminutovky, kdy dvakrát udeřili. Na korigující branku slovenského krajánka Markoviče bleskově odpověděl proměněným trestným střílením mladík Lakatoš. Domácí si tak připsali zasloužené tři body po výhře 3:1. Stínem utkání bylo chování několika hostujících fanoušků, po jejichž řádění musela zasahovat i Policie ČR.
Benátky n.J.: Lukáš - Říha, R. Čermák, Havlín, Čakajík, Kalina, Pabiška, Trška, Jandejsek – Špaček, Lakatoš, Jonák – Matějček, Volf, Ordoš – Paločko, Král, Huňa – Havlas, Miškovský.
Slavia: Hylák - Pavlin, M. Hruška, Knot, Kolařík, Punčochář, Hraško, Růžička – Markovič, Šafránek, Robinson – M. Čermák, Kašpařík, T. Doležal – D. Hruška, Bahenský, Micka – Jiránek, Andres, J. Doležal.
Branky a nahrávky: 23. Miškovský (Lakatoš), 40. Matějček (Ordoš, Volf), 53. Lakatoš z ts - 53. Markovič (Jiránek, Pavlin). Rozhodčí: Kopeček - Polák, Rampír. Vyloučení: 4:4, navíc Havlín (BEN) 10 minut OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1025. Střely na branku: 24:27.

Utkání začalo vyrovnaně, z obou stran se jednalo o velmi soustředěný výkon, kdy se první minuty bojovalo především o střední pásmo. V 6. minutě přišla první větší příležitost v zápase, když se benátský Kalina pokoušel brankáře Hyláka překonat z levé strany, tuto střelu slávistický gólman neudržel a dorážel tak ještě Havlas, ten však síť branky netrefil. Hosté si vytvořili větší tlak až ve 12. minutě, kdy dlouho dělali starosti domácí obraně, avšak Kolaříkův ani Bahenského pokus nepřekonal Jana Lukáše. Následovaly dvě vyloučení krátce po sobě, nejprve přišlo Jiránkovo držení, poté Matějčkova nedovolená hra vysokou holí, gólu se ale diváci nedočkali, nicméně velmi blízko k němu měl slávistický David Hruška, jenže i tato akce ztroskotala na připravenosti benátského muže s maskou. Nic významného se již v první třetině nestalo, jen Kašpařík obdržel dvouminutový trest za nedovolené bránění na obránce Říhu.

Celé dvě minuty početní výhody měli Benátčané k dobru na úvod prostředního dějství, jenže toho nevyužili, ale již ve vyrovnaném počtu hráčů nejprve se dvakrát pokoušel dorazit puk za Hyláka Paločko, ten neuspěl, avšak za pár sekund později poslal domácí do vedení Daniel Miškovský, jenž dorazil střelu Dominika Lakatoše – 1:0. Pražanům to vzalo trochu síly, ale poměrně rychle je opět nalezli a snažili se vyrovnat, nadějně vypadala souhra Robinsona s Tomášem Doležalem, ale Lukáš opět zasáhl. Vysoké tempo hry a divácky velmi pohledný hokej byl v polovině zápasu přerušen z důvodu vtrhnutí dvou nedisciplinovaných návštěvníků na ledovou plochu a nějakou dobu si museli hráči počkat, než pořadatelé společně s policejní zásahovou jednotkou stabilizují situaci na tolik, aby bylo možno pokračovat ve hře. Následně přišlo vyloučení hostujícího Micky a zároveň se na stadionu snášela lehká mlha z dýmovnic nespořádaných diváků. Benátky opět nevyužily výhody jednoho muže v poli, když hákoval Ordoš, poté si šel ale ještě sednout na trestnou lavici slávista Kolařík, 55 sekund se tak hrálo 4 na 3 z pohledu domácích. Ke konci druhé třetiny benátský Havlín nehezky narazil na mantinel Miloslava Čermáka, a tak obdržel trest 2+10. Jenže i slávisté přesilovkou pohrdli. Ve 39. minutě přišla drobná šarvátka mezi Říhou a Bahenským, nicméně žádný trest z toho neplynul. Když se už zdálo, že Slavia bude mít do závěrečné dvacetiminutovky jen jednogólové manko, přišel pro ni šok. Ordošovu střelu srazil jeden z hostů k pravé tyči Hyláka a Martin Matějček, který se v té chvíli nejlépe zorientoval, zvýšil skóre na 2:0.

Pražané do třetího dějství vkročili s vervou a touhou vyrovnat. Postupně se k šancím propracovali například Tomáš Doležal, Kašpařík, Hraško, Kolařík, Pavlin a Hruška a Benátky měly se slávistickou ofenzívou problémy, nicméně veškeré nebezpečí dokázaly zažehnat. Ubránily i vyloučení Romana Čermáka, při kterém Miloslav Čermák střelil těsně vedle pravé tyče Lukášovi brány. V 52. minutě přišlo další přerušení z důvodu nepokojů v hledišti z důvodu silné dýmovnice, která již podmínky na stadionu ovlivnila o dost více než ty předešlé. Opět museli zasahovat těžkoodění policisté a velikou část problematického publika vyvedli ven. Po delší pomlce se začalo opět hrát a téměř ihned vykřesal šanci na snížení Robinson, ten sice neuspěl, jeho spoluhráč Jaroslav Markovič už ale ano, když bekhendem dorážel předešlou vyraženou střelu benátským gólmanem. Naštěstí pro domácí a naopak naneštěstí pro hosty Kašpařík podrazil Dominika Lakatoše, když ujížděl na branku Slavie. Mladý útočník dostal druhou příležitost, kterou proměnil, a potvrdil tak cestu Benátek za třemi body. Pražané sice ještě zkoušeli něco vymyslet, odvolali i brankáře, jenže už s výsledkem nic nezmohli. Benátky nad Jizerou tak porazily jako třetí celek v sezóně adepta na letošní baráž o extraligu za tři body výsledkem 3:1.

Antonín Nečas (Benátky nad Jizerou): Jsme spokojení. Odehráli jsme těžký zápas s lídrem tabulky. Na utkání jsme se dobře připravili. Předchozí zápasy jsme sice prohráli, avšak hráli jsme v nich slušný hokej. Nevyvarovali jsme se několika detailů, které zápasy zlomily. Dnes chválím celý tým.

Milan Razým (Slavia Praha): Utkání se mi nehodnotí dobře, protože jsme podali špatný výkon. Benátky mají mladý tým, který bojoval a dobře se pohyboval. Podařilo se jim jít do vedení, v závěru druhé třetiny navíc domácí zvýšili. Začali jsme hrát v podstatě až ve třetí třetině. I když jsme dali kontaktní gól, vzápětí jsme udělali chybu a domácí proměnili trestné střílení. Za dvě třetiny jsme si nevytvořili jedinou brankovou příležitost. Nezasloužili jsme si vyhrát. Benátky zvítězily zaslouženě.